RECENZE // ROLAND MC 307

Po delší době se opět hlásím s technickou recenzí. Na mušku jsem si tentokrát vzal samohrajku od Rolanda – MC 307. Podle výrobce je to ideální mašinka pro kreativní dje, ale mě se zase tolik nelíbila. K tvorbě drum’n’bassu a breakbeatu najdete uvnitř jen minimum zvuků…


25. 3. 2003, publikoval KOOGI

RECENZE TECHNIKY VÁM PŘINÁŠÍ KOOGI, EASTBASE A MAXISTORE.

Recenzi provedl Koogi, techniku zapůjčila prodejna pro Dje Maxistore. Mediální partneři prováděných recenzí jsou agentura Eastbase, server www.techno.cz a časopis Bassline.



 

ROLAND MC 307


groovebox


Roland MC 307 je vylepšená drummachine, ve které nenajdete jen bicí údery, ale i plno jiných editovatelných zvuků. Roland vám je nabízí ve formě různých smyček, v kterých se dají všechny samply velmi jednoduše mezi sebou střídat, různě upravovat, efektovat atd.

Jednotlivé smyčky jsou rozdělené do skupin podle stylů. Jsou zde na výběr například techno, trance, drum’n’bass, hiphop, elektro, garage, reggae ale taky třeba gabba nebo různé latinské rytmy. Nechcete-li použít žádný z předpřipravených loopů, můžete si za pomoci klávesnice vyťukat svůj vlastní, v rámci možností originální, rytmus.
Obrat „ v rámci možností“ jsem použil záměrně, protože zásadní problém vidím v tom, že dovnitř nelze naimportovat vlastní zvuky a člověk je tím pádem naprosto závislý na tom, co mu naservíruje výrobce. V MC 307 máme na výběr z osmi set různých samplů a čtyř desítek bicích bank, což se může zdát dost, ale nutno dodat, že záleží na vkusu a zdaleka ne každý s nimi bude spokojen. Velká většina z nich je převzatá ze starších Rolandů TR 808 a 909.
Za sebe bych řekl, že většina bicích postrádá pevnost a důraz. Znějí tak nějak „dutě“. Nevím jak u jiných stylů, ale například k tvorbě junglu a drum’n’bassu najdete v třistasedmičce zoufale málo samplů. Dokážu si ale představit že z nabízené kolekce by se daly vybrat vhodné zvuky pro elektro, ambient, hip hop nebo trance. Je opravdu moc důležité si před koupí pořádně projet všechny banky a ujistit se, že obsahují to, co hledáte, protože jinak budete nešťastní.

Při testování Rolanda 307, jsem se nemohl ubránit srovnávání s 505kou, kterou jsem měl možnost vyzkoušet celkem nedávno.
Třistasedmička je o něco přehlednější a i její obsluha byla pro mě rychleji pochopitelná. Není samozřejmě tak vybavená jako pětsetpětka, nicméně může se pochlubit několika funkcemi, které jinde nenajdete.
Řeč je například o přepínači nazvaném „Grab“, sloužícím k rychlému zapnutí či vypnutí předem nastaveného efektu během přehrávání.
Další vychytávkou je takzvaný „Isolator“, který dokáže úplně tlumit vámi vybrané frekvence a tak trochu supluje ekvalizér, který sám o sobě na této mašince za moc nestojí.

Oproti MC 505, který má větší operační panel a vejde se na něj tím pádem i malý mixáček, knoflíky pro nastavení obálky, LFO nebo jednotlivých efektů, u MC 307 se ovládá většina těchto funkcí čtyřmi kontroléry pod displayem a multifunkčním kurzorem. Naštěstí je vše vyřešeno tak chytře, že se přitom nijak zvlášť nezdržíte a snadno si přístup k jednotlivým funkcím zapamatujete.

Co bych na MC 307 chtěl pochválit, jsou určitě některé efekty. Na výběr tu máme k dispozici tři základní: Reverb, Delay a Multiefekt, který obsahuje 24 různých podefektů typu compresor, chorus, autopan, slicer, overdrive nebo distortion. Ne všechny jsou reprezentativní, ale například různými způsoby nastavitelný fazer a flanger mě svými možnostmi přímo nadchly.

Na zadním panelu jsou vedle hlavního vypínače i zdířky pro MIDI in a out a pouze jeden stereo výstup na velké jacky, z kterého leze podle mého názoru trochu hezčí, sytější zvuk než ze vzpomínané 505ky.

MC-307 je podle výrobce určen hlavně pro dje, kteří chtějí své sety občas zpestřit nějakou smyčkou, zvukem nebo případně celou vlastní skladbou. Mělo by to fungovat asi tak, že si připojíte tento groovebox do mixáku jako třetí gramec a pomocí pitche po pravé straně srovnáte rychlost a přimícháte připravený polotovar mezi desky…
Já bych hledal uplatnění této mašinky trochu jinde. Nedokážu si totiž představit, že bych do skvěle zprodukovaných a zmasterovaných skladeb, hrajících z vinylu, domíchával digitální a nehotový zvuk z této drummachine.
Nicméně doporučil bych ji třeba těm, kteří teprve zkouší co všechno obnáší skládání taneční hudby. MC 307 je skvělá v tom, že se ovládá velmi jednoduše a intuitivně a najdete-li v ní zvuky, které vám sedí, tak bych neváhal.
Ti pokročilejší mohou tento groovebox využít jako součást svého studiového vybavení coby přehledný sekvencer, drummachine nebo dejme tomu i zvukovou banku. Cena se pohybuje okolo 32.000 Kč.




 

Další recenze dále najdete na www.maxistore. cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz. Uvedenou techniku je možné přímo vyzkoušet v prodejně pro dje nebo koupit (i na splátky) v Maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.
Email: x@maxistore.cz
Tel.:2227 229 99




publikoval KOOGI