Děláme písničky
Klasický začátek profilových článků: Kdo je kdo. Kosheen jsou Markee „Substance“ Morrison, Darren „Decoder“ Beale a Sian Evans. Substance & Decoder se v polovině devadesátých let proslavili jako promotéři, DJs a především producenti, kteří pro pořádný kopák nejdou zrovna moc daleko. Bristol byl jejich (no, tak úplně zas ne, protože malinký kousek museli nechat Roniho bandě – ono taky nepusťte sednout někoho, kdo zrovna dostal prestižní ocenění Mercury Prize). Několik let (do ´98) pořádali úspěšnou noc Roughneck Ting. A do toho přišla Sian.
Brunetka z Walesu, s malým synkem a několika lety života strávenými v prostředí hippie komunit. Sian s kytarou na krku. Její dědeček skládal hudbu a Sian zpívala v několika rhytm´n´bluesových a jazzových skupinách. Vždycky ji bavila hudba písničkářek jako je Joni Mitchell, vzestup taneční hudby na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl ale úplně něco jiného. „Věřili jsme, že tancem změníme svět,“ usmívá se při vzpomínce na dávné časy. Sian se přestěhovala do Bristolu a díky drum´n´bassu se, kde jinde než na jedné z Roughneck Ting parties, seznámila se zbytkem budoucí skupiny.
Kosheen se sešli ve studiu, aby společně pracovali na skladbě, které by dobře sedl Sianin vokál. Traduje se, že když vznikala Hide U, trvalo to jen pár hodin a Sian k jejímu nazpívání potřebovala pouhé tři (!) pokusy. Singl vyšel na labelu Moksha a brzy se stal ne hitem, ale přímo trendem. Jednoduchý a dobře zapamatovatelný motiv, který přitom není hloupý, donekonečna opakuje stejnou basovou linku a vy si přitom stále přejete, aby ještě nepřišel konec. Hide U si všichni zamilovali, všichni ji hráli, všichni ji zpívali a všem se líbila. Jednoduše řečeno, stal se z ní vzor a inspirace pro ostatní drum´n´bassové producenty a možná by stálo za to, zamyslet se nad skutečností, kolik tracků s dívčím vokálem se skládalo „před“ a kolik „po“. Támhle Tali a Kamanchi by mohli vyprávět.
Následovaly hity Catch (u naší drum´n´bassové komunity spíš „trpěné zlo“, v našich rádiích poměrně často hraná záležitost) a mnohem povedenější (Slip´n´Slide) Suicide (nedávno jsem „přistihl“ Overflowa, že ji stále hraje), přičemž debutové album ´Resist´ na sebe nenechalo dlouho čekat. Na něm Kosheen potvrdili, že dělají především písničky a drum´n´bassový základ kombinují se soulem a dokonce i folkem. Čtvrtý vydaný singl s názvem Hungry pak měl šance oslovit i vaši maminku. No jen si tu španělku poslechněte. Co na tom, že tohle už s drum´n´bassem nemá mnoho společného, aspoň někdo konečně napsal dobrou popovou věc pro dvacáté první století.
Kosheen o sobě tvrdí, že především dělají písničky, stále se ovšem hlásí k drum´n´bassovým kořenům a sami sebe nazývají „organickou technologií.“ Tvrdí, že pokud by drum´n´bass nebyl přístupný experimentování (což je, myslím, skutečnost, proč tenhle hudební styl všichni tolik milujeme), nikdy by nemohli existovat. Jejich druhé právě připravované album má být prý ještě méně „taneční“ než ´Resist´, ale pokud nejste omezení jen na určitý neměnný model, nemusí to ještě nutně znamenat katastrofu. Jejich živé vystupování si určitě zaslouží respekt. V sestavě zpěvačka, cello, kytara, bicí, keyboard a gramce se do České republiky podívají už potřetí (na Slovensko poprvé). Možná Sian párkrát přeskočí hlas, ale loňské Creamfields ukázaly, že pokud se Kosheen dostane dobrého zvukového aparátu, můžeme se těšit na energickou show plnou emocí. Koncertovat totiž Kosheen rozhodně umí. Nemusíte je milovat, ale je dobré vědět, že kromě puritánského existuje i jiný pohled na věc. A ten, který mají Kosheen, není tak špatný.
Kosheen vystoupí tento víkend (12.-13.července) na festivalu Colours of
Ostrava, o víkendu 18.-19.července na slovenské Pohodě v Trenčíně.
Představí i nový materiál z připravovaného druhého alba.
Kosheen: ´Resist´
BMG/Moksha 2000
HODNOCENÍ
[] [] [] []
[]
U lidí z taneční scény se v poslední době často stává, že se jejich
debutová alba liší od toho, co vycházelo na singlech. Jakoby se snažili
přesvědčit svět, že umí prorazit do rádií. K tomu je ale nutné
provést pár úprav… Resist zpočátku především mezi puritánskými
fanoušky drum´n´bassu (a těch je drtivá většina) znamenalo určité
zklamání. S odstupem času se ale jeví jako logický krok dvojice Substance
& Decoder vstříc písničkářství slečny Sian. Najdeme tu
drum´n´bass (Hide U, Suicide), trip hop (Resist, Gone)
i pop (Hungry), to vše doplněno o živé nástroje. Přes všechny
nedostatky je ´Resist´ dobrým albem.
text Bartias [ Radim
Bartík ] | foto Cody Buridge & archiv | @ ShadowBox
8.července 2003