REPORT // SSJ & DYNAMIC

(Slim Slam Jongling & Dynamic) Provazy deště bičovaly zkřehlou zem a smáčely už tak chladné víkendové noci, když se hrstka odvážných uvolila dvakrát za sebou nespát. Teda ve skutečnosti nespal jen jeden, o to pikantnější může být informace, že druhou noc řídil. Ale „i jeden člověk může mnohé změnit“ a nezáleží na tom, jestli to je Michael Knight Rider nebo Pueblo „rider“. Dobrý fór ne? Perex je sice úplně mimo, ale aspoň si dneska připadám vtipnější než Suchánek s Genzerem. Čtěte report, nebo si třeba jen prohlídněte fotky.


6. 9. 2003, publikoval bartias

SLIM SLAM JONGLING
29.srpna 2003 | lesopark Benátky, Ostrava
Blulajta, Yadel, Limitedd & Atham, Elvis, C.phone, Lautek

DYNAMIC
30.srpna | Velké Heraltice
Yadel, Junkett, Limitedd, Ferda, Atham

„Hej, hraješ supr, ale nemáš tam třeba Kabáty?“

Yadel - Dejadel?

Slim Slam Jongling byl variací na pravidelný Slim Slam Drum a trochu i náhradou (ne v tom správném slova smyslu) za původně zamýšlený d&b – breakbeat open air u Ostravy. Proč Jongling? Notoričtí, notoricky známí pořádající notorici (jsem placený od slova, znáte to) se tentokrát spojili s šikovnou místní partičkou Cyberfire, zainteresovanou ve fireshow snad všeho druhu. Ale jen fireshow by asi nestačila. Bystřejší a Bystrozraký, případně lidi z bistra za rohem obchodují s tvarohem, ví, že pro Cyberfire není žádný problém spontánně uspořádat neplánovanou performanci i uprostřed Fabricu. Tak byli osloveni i jiní žonglisté a přidal se hiphopový stage.

Benátky budí dojem dětského tábora uprostřed Ostravy. Několik stánků s občerstvením spojují vyšlapané cestičky ohraničené kameny, na volném místě jsou rozprostřeny lavičky se stoly a mezi tím vším je zapíchnutý stožár s vlajkou. Za rohem je rybník s loďkou (to proto Benátky) a před rohem velký srub. Právě v něm byla umístěna drum´n´bassová stage a právě v něm byl poměrně nepříjemný, vydýchaný vzduch, což s kombinací svinsky vytrvalého deště vytvářelo dilema: „Kam si mám sakra stoupnout?“ Jeden maník to vychytal a donesl si deštník, druhý si přivedl Mařenku s deštníkem a ostatní, poVALVE soundsystem ;)kud netančili uvnitř, seděli pod krytými stoly venku a čekali na
vedoucí.

Yadel v typicky přesných mixech míchal skladby s charakteris­tickým, většinou čistě hardstepovým, zvukem a poskládal tak obdivuhodně celistvý set s jednotnou náladou (jej, to je ale chytrá věta). Musím říct, že i když se každý DJ snaží mít svůj vlastní „styl“, ze všech které jsem v poslední době slyšel, se to právě Yadelovi daří nejvíce. Osobně mě velmi potěšili Hyper On Experience s Lord of the Null Lines v remixu od Total Science. Bohužel, ve stejné chvíli venku Emanuel Berousek jezdil na kole, chodil se zavázanýma očima, sedal si na židli a to všechno na provaze asi tak deset metrů nad zemí, takže si dovedete představit, jak plno bylo uvnitř. Aspoň bylo zajímavé vidět, jak artista s klasickým cirkusovým číslem dokáže zaujmout bandičku „systémáků“, kterých tentokrát byla většina.

Yadel odjel odehrát další set do Frenštátu a Elvis s Lautkem zamířili na breakbeat do Opavy. Klukům z Breaxone bych se měl tajně svěřit: V průběhu noci mi bylo líto, že jsem nejel taky. O to víc mě ale těšil společný set Limitedda a Athama, který se k němu neplánovaně přidal. Oba dva slýchám prakticky každou středu v Kofi a oba dva pamatuju ještě jako nejisté začátečníky. Do páteční noci jsem si vůbec neuvědomil, jak velký posun mají za sebou. Kluci hráli suverénně a s placem si dělali, co chtěli. Z vinylbagů vybíraly ty nejlepší ze současných hitů a nejen mě očividně potěšil mimo jiné výborný Red One, pohádkový Bulletproof nebo jednoznační RAM Trilogy (hádejte která, když uhodnete, můžem si ji zazpívat). Méně už mě zaujal Blulajta, který snad ještě více přitvrdil. V tu chvíli to na mě bylo moc, uvidíme příště.

První místo krajského přeboru 1986

Heraltice byly tak trochu zlo. Ne, že by přišlo vyloženě málo lidí. Dobrá polovina ale kvůli špatné organizaci s klidem prošla bez zaplacení. Hrálo se venku, u fotbalového hřiště, což nebylo moc fajn kvůli zimě, dešti a vůni nedalekého kravína. Na druhou stranu, jako backstage sloužily volně přístupné šatny místního amatérského týmu s fotkami Sandokana a kalendářem polonahé Evičky Herzigové. Škoda, že nedorazila samotná Evička, určitě bychom se o ní dobře postarali (na druhou stanu, co by tam taky dělala, že?). Bonusem byly dresy a nejrůznější poháry připomínající doby (asi) dávno zašlé slávy.

Venkovský lid uvyklý na diskotéky začínající vyloženě „brzy“ se tvářil kysele, a tak Junkett v devět večer předložil stoprocentní jistoty LK a Global Love z High Contrastova alba True Colours. Stoprocentní jistoty, které nezafungovaly! Téměř hned bylo jasné, že to chce něco tvrdšího (navzdory prosbě místního „odborníka“ aby se hrály „písničky“), a tak následoval Tech Itchův Rukus VIP, jeho kolaborace s Kemalem The Calling, Future Prophecies, pohádkově, zamilovaně naladěný Raiden, Chris Su nebo lehce „přehuštěná“ spolupráce Black Sun Empire a Concord Dawn The Sun. Junkett tedy hrál rychle, spíše tvrdě s častými trancovými spirálami. Mixy nebyly tak zdařilé jako u zkušenějších (chce to čas a cvik, Junkett původně hrál jen na CD playerech), zato si vyloženě „hrál“ a kolikrát i opravdu překvapil. Budoucnost vypadá dobře.

Když na řadu přišel Limitedd, prohlásil, že „to tam jde rozbít“ a k nadšení nás všech jako první nasadil kytarovku od Bad Company Ladies of Spain. Zopakoval neuvěřitelného Red Ona (jak to ten „Rudoch“ dělá? U RAM zase mají hit jako stodola!), Bullitproof teasoval, potěšil s remixem Bad Bones od Concord Dawn a ještě více s The Risin´ od Tech Itche a „EZ“ MC Jakese, přepracovanou ruskou dvojicí Subwave. Keep the mercury risin´, mansaa! Da? Za oba dny jsem vyloženě neslyšel Ferdu, který byl ještě donedávna prakticky úplným nováčkem. Budu si na něj muset počkat příště, za rohem bistra, co tam prodávají nanuk Twistera. Nebo někde jinde, to už nechte na mě.


text Radim Bartík | foto Pueblo & kolektiv | @ ShadowBox 6.září 2003