text: BIFIDUS AKTIF
Chris.Su – Undercover Dub (feat. Tactile) / Paradise _ Commercial Suicide (SUICIDE018)
Osmnáctá komerční sebevražda pokračuje úspěšnou šňůru vinylů od pana Klutila a opět nezklame skalní fandy tohoto labelu ani nezaujaté posluchače. Nefalšovaná atmosféra, opět deep a hodně depresivní. Áčko je hodně polámaný experiment, který se nehrne do středního proudu stejně jako předešlé releasy od Breaka nebo Silent Witness. Nejedná se o parketový trhák ani poslechovku, a tak těm, koho nezaujme, nezbývá než doporučit nový singl na Blindside, který je o hodně příjemnější a vskutku pohádkový.
Paradise je ale už hit a věc, na kterou se dlouho čekalo. Je to sama o sobě docela mrtvárna, ale správně zamíchána se stává jedním z největších rozsekávačů každé party. Má prostě to něco, co jiné věci, ač se tváří sebedestruktivněji, nemají. Bezchybná kombinace basy, úderných rovných bicích a jakéhosi zatroubení prostě roluje. V jednoduchosti je krása!
Various Artists – Ram Raiders vol. 6 _ Ram (RAMM050)
A: Shimon + Sparfunk – Cold Killa
Znásilnit Carminu Buranu od Orfa se povedlo už mnohým, v dnb si pamatuji na projekt Monsta a track Damien, nedávný počin dvojky Drumsound + Bassline Smith a teď to zkusil i Shimon se Sparfunkem. Už vidím, jak s tím v UK otevírají sety. Uf. Hip hopové intro, vyčachtaný olezlý rif a do toho vychraptěný ženský hlas. Na poslech je to nudné a iritující dílko, ale na party určitě zafunguje a ruce lidí budou nadnášet zvukové vlny do nebes. Tak už to s Ramy chodí a není se čemu divit.
B: Moving Fusion + Fierce – Now Is The Time
Díky jménu Fierce věřím tomuto tracku rozhodně víc, než kdyby ho dělali sami Moving Fusion. Dá se zde přesně odhadnout dělba práce. Fierce obstaral plochy, které track ozvláštňují a dávají mu velké plus. Moving Fusion pak vykouzlili trapný Ram Sound, takovou divnou vykrádačku Guy Fawkese, nepovedenou a dost nudnou. Ale nevadí. Kouzlo Ram Records je v tom, že lidi prostě rozseká. A tak ani tahle věc není pro DJs a jejich posluchače šlápnutím vedle.
C: Ram Trilogy – Night Vision
Ani Ram Trilogy mě nijak extra nepřesvědčili. Ale aspoň nezní jejich Night Vision nezaměnitelně a provařeně po celou dobu. Začíná jako nějaký liquid funk se smyčci a vokálem řízlým r&b. Pak se nabalí basa a celé to začne odsýpat a fungovat. Pokud to měla být odpověď na Tali, tak se to docela povedlo :) Postrádá sice drive, jakým Ram Trilogy přivádí lidi k šílenství, ale to nevadí, protože další Screamer nepotřebujeme a tohle je hratelné a kvalitní.
D: Sub Focus – Strobe
Ani trochu Ramoidní a dost překvapivý je počin nováčka, vydávajícího zatím jen na Frequency. Dlouhý, předlouhý začátek, znějící neobvykle pralesně, se přehoupne v dost rozlámanou, technem překypující smršť, jako je třeba Crucifixion od Bad Company. Zároveň je cítít esence Digitala nebo Silvera plus něco navíc. Nějak mi furt nedochází, co dělá na dancefloorové kompilaci Ram Raiders, ale jestli si najde své fandy, tak je určitě lepší než další sériově vyrobený Ram.
Future Prophecies – Warlords Rising – Part 3 _ Subtitles (SUBTITLESLP001PT3)
A: Magnetic
Pro spousty z nás je toto hymna a nejočekávanější track posledních let. Fantastický výlet na jehož počátku vás uvítá brána do světa těch nejpozitivnějších halucinací. Když se budete vznášet, prudký vír začne strhávat nablýskané kulisy a vyjeví se před vámi vesmír v celé své kráse, do něhož vás celá smršť vyplivne. A jak si budete lítat, uslyšíte občas zapění a záchvěvy z výbuchů supernov. Ale teď zpátky na zem. I když vlastně… není důvod – není co dodávat. This one is massive!!!
B: Black Dragon
Na béčko se dostal také moc povedený kousek. Black Dragon je klasičtější a méně lítací, ale dobře pumpuje a není jen pro zaplnění drážek druhé strany Magneticu. I když je to v podstatě nijak nepřekvapující odrhovačka, zafunguje její jednoduchost a přímost, potěší hypnoticky mrazivý vokál a klasické aranže severské dvojky. Zařadil bych ho někam mezi Acid City a Worm a bral bych ho, stejně jako Magnetic, všema deseti!