V pátek 15.10. přivítá Brno veličinu z anglického kultovního labelu
Ninja Tune. Bude jím Simon Green aka Bonobo, který se představí deejayském
setu.
Večírek je pojat jako častečný řez veřejně neslyšenou hudbou. Budeme se
pohybovat na vlnách downtempa, latina, acid jazzu, hip-hopu, funky a také
atmosférického drum'n'bassu.
Bonoba doprovodí čistě české osazenstvo častečně ne příliš známe a
o to zajímavější. Dje Tall není myslím potřeba příliš představovat,
jeho vyhranost je již dostatečně známa.
Forest pochází z Frenštátu pod Radhoštěm jeho zvuk je protkaný funkem,
latinou a různýmy okrajovými záležitostmi hudebního spektra. Chocolatic je
znám hip-hopovému publiku je člen Illuzionists kru, ale tohle není jeho
jedíná tvář, zcela jistě nás nebude nudit sáhodlouhými scratch
exhibicemi, ale provede nás krajinou abstraktního hip-hopu, funky a downtempa.
Poslední je e-Li, který si sebou přiveze hlasatele MC Myussa. e-Li nás
roztančí snovým a přitom tepajícím atmosférickým drum'n'bassem, ne
nebude to LTJ, ale nová podoba toho, co už velmi dobře známe.
Text: Overflow
Předpokládaný line up:
forest (kozbach.cz, cz)
tall (redsalamanda.com, cz)
bonobo (ninja tune, uk)
chocolatic (illuzionists, cz)
e-li & mc myussa (xprnc, cz)
BONOBO: profil
Bonobo je velmi ukřičený druh šimpanze s přátelskou náturou, neutuchající chutí k sexu a zároveň také člověku geneticky nejpodobnější žijící druh. Bonobo je ale také pseudonym muzikanta a DJe, Simona Greena z anglického Brightonu, který se v posledních letech stal respektovanou osobností na downtempové scéně. Jeho kombinace elektronické hudby a naživo hraných partů je totiž svěží, originální a plná příběhů. Ty v současné době vypráví již zásadně pod hlavičkou organizace Ninja Tune. A ta do svých řad jenom tak obyčejné opice nebere.
Bonobo se poprvé objevil v létě roku 1999 na kompilaci When Shapes Join Together labelu Tru Thoughts s trackem Terrapin. Ten se stal nejoblíbenější skladbou kompilace, což je velmi dobrý začátek. Následovalo vynikající EP Scuba, kterým se nese mafiánská atmosféra jižní Itálie. Utahaných kytárkové motivy a plochy v kombinaci s decentními breaky a spoustou perkusí kolem tvoří skladby, které by se skvěle hodily na soundtrack k filmu Kmotr. O remix uvodní skladby Scuba se postaral mistr Amon Tobin, což samo o sobě svědčí o její kvalitě. To už se o Bonobovi mluvilo jako o pionýrovi „new school“ downtempa a kritici i veřejnost netrpělivě očekávali Simonovo debutové album Animal Magic.
To vyšlo v roce 2000 opět na labelu Tru Thoughts. Album je plné neotřelých kombinací elektronických ploch a zvuků s bohatými perkusemi a živě hranými party na klavír, akustickou kytaru, různé flétny a další nástroje. Některé tracky jsou výraznější, jiné méně, dohromady ale tvoří kompaktní celek s působivou atmosférou, i když vznikaly v průběhu několika let. Animal Magic je z těch alb, které s každým dalším poslechem získává na kráse a pozorného posluchače vezme pokaždé víc a víc do hloubky Simonova úžasného světa. Je z něj velmi silně cítit, že si na něm Bonobo dal velmi záležet. Například zvuky, nebo celé party hrané na akustické nástroje si nahrál ve velké většině vlastnoručně, protože se brání přílišnému používání samplů z různých zvukových bank, aby se podle jeho slov co nejvíce vyhnul duplikování již jednou vytvořeného.
Po turné k albu Simon sesbíral své dříve nevydané skladby a remixy skladeb z alba Animal Magic a vydal je na kompilačním albu One Offs…Remixes & B Sides. Např. vynikající remix jeho prvotiny Terrapin od Mr. Scruffa.
Po obrovském úspěchu, který sklidilo album Animal Magic se nabídky od labelů zvučných jmen jenom hrnuly. Nakonec se Simon rozhodl pro label, který mu sice nesliboval astronomické sumy na jeho kontě, ale který mu poskytl nejlepší zázemí a prestiž. Legendární značka Ninja Tune. Tam mu v roce 2001 znovu vydali jeho opěvovaný debut, aby se díky mohutnější distribuci ninjovské organizace dostal k více posluchačům. Zrovna v tomto případě se jistě nedá mluvit o kalkulu, protože Animal Magic si to určitě zasloužilo.
V loňském roce vydal už jako ninja své druhé album Dial M For Monkey. Oproti debutu je zde o něco temnější a rychlejší, avšak na originalitě a působivosti mu to neubralo ani kousek. Všech devět tracků je, jak už je u Bonoba tradicí, prodchnuto spoustou nápadů a neotřelých postupů. Album již není striktně downtempové. Nad rámec žánru asi nejvýrazněji vyčnívá energická Pick Up s nádherným flétnovým motivem a bohatými bicími. Ninja Tune tak obohatil další mistr řemesla.
Svoji hudbu Simon prezentuje od začátku letošního roku také za pomoci několika instrumentalistů tvořících Bonobo Band. V této formě zatím nevystoupili mnohokrát, ale každý koncert byl recenzenty opěvovanou událostí a údajně jedinečným zážitkem. V současné době je Simon již také velmi zdatným DJem. Jeho sety jsou eklektickou směsí mnoha stylů z různých míst a doby provázaných vlastní tvorbou a vynikajícího mixování. V České republice se takto představí již podruhé (a tentokrát za mnohem lepších podmínek) v brněnském klubu Fléda 15. října.
Text: Fly
Homepage a blog:
Záznam vystoupení z budapešťského klubu Bomb The Jazz: