RECENZE // HIVE, KEATON, PANACEA, BASIC OPS.

Kvalitních releasů se v poslední době rodí jako máku. A vše potvrzuje vinyl plánovaný na Refuge Audio, kde se vyskytne masivní dvojka Hive a Keaton. Další recenze je na německý vinyl z Position Chrome a třetí ze zcela jiného soudku a to Renegade recordings. Na tomto labelu připravili duo půvabných skladeb Basic Operations.


10. 11. 2004, publikoval kubatko

text: Kubatko

Keaton and Hive – No Hope / Keaton and Verse – Redemption _ Refuge Audio (REFUGEAUDIO001)

A budu zase pět ódy na mistra Hivea a po dlouhé době na jeho spolupracovníka Keatona. Intro pánové zase nevzali na lehkou váhu a dali si s ním setsakramentskou práci. A tak ladné plochy doplněné o krásné jednoduché „zpívánky“ plus jemné jazzy piano dávají tušit, že by se mohl konat další Elisian Park (vydaný na CIA), ovšem rázný break poté a hláška „There is no Hope“ vám seberou všechny naděje a strhnou vás spolu do jednoho obrovského masakru a jedné z nejtrdších skladeb, která tahle dvojka kdy udělala. Další co vás trkne do uší po několika dalších poslechách kromě vrkočivé bassy je celkový koncept skladby, kdy se jízda nejprve odherává v strikně nepravidelné rytmice načež je „zkrocena“ do zajeté drum and bassové „rovinky“. Druhá strana se odehrává už v mírumilovnějším duchu plném pozitivní energie. Příjemná houpavá bassa a plno motivů to je to proč si tuhle věcičku zamilujete. A tak si po téměř sedmi minutách Redemption připadám jako bych byl na třech místech světa. První motiv vás zavede do atmosféry arabských zemí, druhý na havaiské pláže a třetí mystická plocha vás vrátí do dávných dob aztécké říše. Tenhle vinyl se neskutečně povedl a byl by hřích ho minout. (10/10)

Panacea – Relight The Fire Tonight / Winter Nights _ Positionchrome (PC060)

Konečně! Dvě dlouho očekávané pecky panaceovskými obdivovateli jsou na světě, přesněji řečeno na vinylu s pěkně kulatým číslem „šedesát“. Stejně tak jako je mistr inter Hive, tak Panacea si s ním může v klidu podat ruku. Nádherně vyklidněné začátky u obou skladeb, kdy RTFT dominují překrásné píšťaly po celou dobu, přičemž u WN bonga a parádní jungleový zvuk. Ani se nedivím, že v mixu u první čtvrtiny obou zmiňovaných řvali lidé jako pominutí, kdy se vám v krvi hromadí adrenalin umocňovaný následně ženskými, pěkně agresivně říznutými vokály, které se nebojí zařvat si z plných plic. Uvolnění přijde až s hutně nabassovanou tranceovou jízdou a tvrdým šlapavým beatem, kterému ještě předchází, jak jinak než mohutný a burcující nájezd. Zatímco RTFT je následně doplňována o funky kytaru, tak WN jede striktně v tranceovém tempu s jasně německým synťákem, který by si na sebe mohl dát nálepku „Made in Germany“. Pro mě osobně jeden z nejlepších releasů roku (obrovská kvalita na obou stranách). Ženy řvou, beaty řinčí, bassa nedá odpočinku a tak zahoďte všechny předsudky okolo Panacei a užívejte si jeho progresivní zvuk se strhující atmosférou, která přivádí lidi k šílenství, co to jen dá. (10/10)

Basic Operations – Moonrise / A Better Tomorrow – Renegade (RR52)

Jestli o někom můžeme říci, že je univerzální producent, tak je to právě projekt Basic Operations. Dokázali udělat jak nabassovanou tvrdou White, tak přiměřené tempo ve Studio 54 nebo dvě mírumilovné skladbičky práve na renegade. Moonrise je doslova mazel, zamilujete si jí sice až po několikátém poslechu, ale o to více si pak budete užívat její extrémně vyklidněnou atmosféru s mnoha perkusemi, motivy a přímo delikátní bassou. „Flipovka“ je už o něco rozjetější s taktéž příjemnou bassou. Filtrované vokály a decentní amen vám zaručí, že pro lepší zítřky nebudete muset chodit daleko v závislosti na vašem nejbližším vinyl shopu:) (9/10)