text: SILENT CUT (email)
Opravdu si nejsem jist, jak se k téhle desce postavit. Po Come with us jsem Chemické bratry v soukromí tiše oplakal a po jejich nové desce jsem se ani nepídil. Ne, že by se mi Come With Us nelíbila, ale přišlo mi to všechno tak nějak… nijaké. Na tomto místě bych rád předeslal, že slovo nijaké je zde použito pouze v kontextu – jak moc mě to sebralo, protože hodnotit technickou stránku stylu, kterému Chemical Brothers vtiskli svůj nezaměnitelný výraz, jaksi není na místě, protože já jsem tady. DON´T LOOK BACK!!! PUSH THE BUTTON!!! …3…2…1…a to je jako co? Chemicals to the Iraq? Tarkan? Ne. Bratři si pohráli s orientálními smyčci a funky kopákem se vrhli do objevování. Vzali sebou Q-tipa a vznikla tak poměrně energizujíci hip-hopovka skladba Galvanize. O něco polámanější The Boxer je překvapivě přinejmenším stejně dobrá. Tam, kde dříve chemici pustili efekty z řetězů, tam teď probíhá vytříbená effect jam Session. Plus Tim Burghess. Ať žijí hosté!!! I need it to believe in something… Believe a hostující Kele Okereke… První rovná záležitost. Analogový rif, pípavé zvuky a celkově 80´s zvuk… Jako retro vložka fajn, no ale že bych to musel slyšet dvakrát? Vlastně je to bezva party track, ale v těch sedmi minutách se toho stane dost málo, takže bych doporučoval poslech v setu. Po další skladbě už nemám chuť Believe ani omlouvat, protože Hold Tight London je balzám. Rytmus ve formě potlačeného kopáku z believe tu slouží čistě orientačně. To, co dotváří atmosféru skladby je vokál Anny L a líbezné chemické plochy, které vás vynesou nad hladinu reality. Protáhnou vás mráčkem plným tripů a pak se vytratí… zůstane jen kopák, ale euforie zůstává, takže se nic neděje.
Come Inside má trochu atmosféru podobnou skladbám z alba Dig Your Own Hole. Basa v prvních chvílích připomíná dokonce dnes již klasickou Block Rockin´ Beats, ale tady se jedná o pořádně vypsychlou funk Session. Někde kolem třetí minuty to všechno ztichne a vrátí, ale postrádal jsem onu potřebnou gradaci, takže come inside má pro mě nevyužitý potenciál. The Big Jump je o něco funkovější a zvukově střídmější. Možná i proto jsem od ní na začátku nečekal tak moc a bavila mě celou dobu. A copa to tu máme? Left Right a hostující Anwar Superstar. Protiválečná hip-hopová agitka. Pár zvuků a nakrklej brotha. Nasleduje mírně tripoidní Close Your Eyes, kde vám nezbyde, než následovat doporučení, zavřít oči a užít si to. Ale copak to tu máme? Shake Break Bounce vybočuje už jen svým polámaným rytmem, který jakoby z ucha vypadl westcoastovým mouřenínům se zlatými řetězi, ale samosebou je to o dost víc groovy, a mnohem více funky, přestože co se funku týče tu zaslechneme“jen“jeden easy funk riff. K tomu připočítejte samozřejmě pár zvuků, které nejsou z tohoto světa je to ono. Nedostatky? Jeden. Stopáž. 3:44 je málo. Další rovnou záležitostí je Marvo Ging, která je díky country atmosféře i tónům vybrnkávaným na sittár opravdu veselou záležitostí a moc rád bych si ji jednou poslechl naživo. Jak už bývá zvykem. Nakonec si bratři vždy nechají nějakou záležitost s hóóóódně dlouhým rozjezdem (v našem případě tři minuty), vyspejsovanou atmosférou (píšu za jedna). Oproti Come With Us nebyl na závěr přizván host, ale vlastně je to asi dobře. Minimalistický beat a hodně useklý konec. Žádné vyšumění do prázdna. Střih.
Co říci o desce jako celku? Bratři se trošku zklidnili a tytam jsou doby setting sun. Svým způsobem se Push the buton podobá albu Come with us. Rozdíly tu ale jsou a přičítají Push The Button cenné body. Především je to atmosféra. Už to není rádobyrádiová rozjuchanost, kterou jsem bratřím nemohl uvěřit. Přestože nového je tu pomálu, album na mě působí neobyčejně hravě a koketování s nostalgií se tentokrát vyplatilo.
Tracklist:
1. Galvanize
2. The Boxer
3. Believe
4. Hold Tight London
5. Come Inside
6. The Big Jump
7. Left Right
8. Close Your Eyes
9. Shake Break Bounce
10. Marvo Ging
11. Surface To Air