Reaktor, jednoduše řečeno, je stavebnicí skládající se z modulů. Umožňuje vytváření nekonečného spektra elektronických nástrojů a signálových procesů. Dokáže emulovat takřka jakýkoli elektronický tónový generátor, na který stačí vaše fantazie a hlavně PC. Jeho nová verze věci značně ulehčuje, avšak hračka to není, takže jeho složitější ovládání vyžaduje značnou chvíli studia a možná i praxe.
Architektura jednoduše
Základem jsou neměnné moduly (MODULES), něco jako součástky ve vašem PC. Tyto moduly se dají různě kombinovat a propojovat. V reaktoru je to řešeno celkem oblíbeným způsobem v tomhle oboru – imaginárními kabely. Moduly jsou tříděny v roletovém menu, které vám při jeho otevření moc neřekne, takže musíte sáhnout po manuálu a daný modul si řádně vyhledat.
O úroveň výš se nachází MACRO. Macro je seskupením určitých počtů modulů se specifickou funkcí, které je nezbytné při tvorbě nějakého instrumentu, efektu apod.
Další úrovní jsou INTRUMENTS, což jsou již hotové instrumenty, které po zapojení do základní struktury plně fungují a Reaktor se pak chová jako klasický plugin. Pro poznání struktury Reaktoru jsou ideální.
Novinky 4. verze
NI směřuje u svých instrumentů k jednoduchosti a snadné ovladatelnosti. Reaktor 4 má vylepšení v tomhle směru habaděj a řekl bych, že hlavně díky nim si může říkat „čtyřka“. Novinky způsobily opravdovou flexibilitu, nyní jde v Reaktoru udělat snad jakýkoliv nástroj, na který jen pomyslíte. Zvuk navíc proudí v rozshahu od 11 025 až po neuvěřitelných 176 400 Hz a při kombinaci s 32bitovou signálovou cestou vykazuje excelentní zvuk. Reaktor 4 je vybaven novou knihovnou o 31 efektech a instrumentech, s tím, že dalších 1700 nabízí NI zdarma ke stažení na svých stránkách.
V této recenzi jsem se snažil přiblížit Reaktor 4 očím laika a doufám, že se mi to podařilo. Pokud byste měli zájem o více podrobností, pak doporučuji stránky výrobce, které jsou uvedeny níže.