RECENZE // BSE - CRUEL AND UNUSUAL LP

12. prosince, tedy příští pondělí, můžete očekávat druhé 4vinylové album od holandských Black Sun Empire - Cruel And Unusual. Dlouho vyhlížená a tolik diskutovaná událost se zanedlouho začne testovat v klubech. Jak moc velký masakr to bude? Tři tracky od samotných BSE, spolupráce s Corrupt Souls, Noisia, SKC, Illy Emcee a druhý remix Dance 4 Life. Stojí album jako celek za to? A jak se posunul zvuk BSE od alba minulého? Dozvíte se v recenzi…


4. 12. 2005, publikoval BIFIDUS AKTIF

text: BIFIDUS AKTIF

Black Sun Empire – Cruel And Unusual LP _ Black Sun Empire (BSELP002)

Upřímně řečeno nepovažuji BSE po třech letech sledování za adepty do skupiny vrcholného stadia dokonalosti dnb produkce. Jejich začátky zaplnily díru někde mezi stereotypem reprezentovaným Virusem a Renegade Hardware a na druhé straně třeba Cause 4 Concern, ale od té doby se posunuly pouze k větší agresivnosti a umělé energičnosti. Ano, jejich zvuk je čistší, vytříbenější a zajišťuje jim masivní oblibu. Geneticky upravené ovoce bývá větší a hezčí, ale chuť a pocit z toho pravého se jím nedá 100% nahradit. BSE fungují a jejich desky mají místo skoro v každém DJ bagu, a tak jsou moje náznaky nedocenění jejich práce pro někoho možná dalším kacířským excesem. Jenže porovnáme-li BSE s holadskými kolegy Noisia, kteří jsou v kurzu něco málo přes rok, nemůžeme si nalhávat, že jejich progres zázračně vzrůstá a že není jen běžnou reakcí na vývoj, jaký prodělává každý projekt. Nové album přichází téměř dva roky po tom předchozím a kdyby se tracky z obou alb zamíchali na jednu kompilaci, průměrně cvičené dnb ucho by dle mého názoru zásadní rozdíl až na pár výjimek nepoznalo. Tak ale dost soudů a filozofování, teď se vrhněme na všech osm tracků.


A Black Sun Empire – The Cooler
Negativismus zatím neopustím a to po celou dobu komentování první desky. The Cooler mi nepřijde nijak zajímavý nad poměry. Věrnost zavedeným postupům a disharmonickým smyčkám ubírá z požitku z poslechu. Tělo sice rozpohybuje, ale zase to není tak skvělý party track, aby to vynahradilo fakt, že mysl zůstane ochuzena o jakékoli obohacení.

B Black Sun Empire + Corrupt Souls – Everything
Ani americko-holandská spolupráce nepřináší nic nadprůměrného. Pozitivní je vyčištění od některých distozních prvků a přirozený drive, který není uměle vyhecovaný. Ale bohužel se zde nedočkávám situace, kdy se drsná atmosféra BSE doplní decentní a místy až diabetickou tvrdostí Corrupt Souls a nevzniká tak nic jiného než líný vrčící roller.

 


C Black Sun Empire – Bitemark
Bitemark považuji za jeden z nejsilnějších momentů desky, který vykazuje čistotu zvuku, nádhernou kombinaci pulzující basy a synthetického rifu. Pokud mám někdy problém s nařvaností, která degraduje muzikální prvky skladby, zde je to přesně naopak – tady si ucho skutečně pošmákne při haluzoidních výjezdech, a zbytek už jen perfektně dotvoří atmosféru.

D Black Sun Empire + SKC – Masquerade
Svůj prostor dostal stejně jako na minulém albu i maďarský SKC. Osobně mi ale jeho charakteristický zvuk, kombinovaný se záchvěvy BSE doplňků příliš nesedí. Jedná se o kompilát nápadů a postupů, které nemohou způsobit masivnější vibrace kvůli nepoddajnosti a absenci harmonie. Ovšem nejedná se o stereotypní odrhovačku a dává albu jiný rozměr.

 


E Black Sun Empire + Noisia – Hideous
Nejlepšímu tracku alba dodaly koule kluci z Noisia a dle mého názoru se jedná o nejlepší rozsekávku od BSE vůbec. Když jsem v úvodu psal o rezervách, které BSE mají, Hideous je přesně důkaz toho, jakým směrem se musí nakopnout, aby to stálo za to. Maximum energie, super dělba práce synťáky + plocha / basa a cuting a hlavně Evrybadymůůův!!!

F Black Sun Empire + Illy Emcee – Sideways
Toto spojení mě také velmi potěšilo. Illy Emcee zní stejně skvěle a nezastupitelně jako třeba Ryme Tyme v tracích Ed Rush + Opticla. Celkem obyčejná empajří nálož, kterou bych normálně přehlédl, dostává nový rozměr a jede ve velmi rychlých a dravých stopách. Hideous a Sideways tak pro mě osobně dohromady tvoří nejlepší desku celého alba.

 

G Black Sun Empire – Future Flame
Ve Future Flame si nelze neustříknout z plochy vygradované nájezdem do pekelného hučáku ve stylu Arrakis. Bohužel vývoj výbušnosti klesá strmě dolů, tupé bicí a přemíra samplů opět kazí čistotu a odlehčenost nabytou v dropdownech. Lze zde vyslyšet moc pěknou zvukovou propracovanost, ale ve zbytku už vyhrává destro nad inteligencí a to je škoda.

H Dance 4 Life – Breathe (Black Sun Empire remix no. 2)
Je zřejmé, že tranceový vokál ke tvrdosti BSE moc nesedí, ale bez něj by neměl track na podporu boje proti AIDS smysl. Paradoxní je, že jakkoli si je většina předchozích 7 tracků zvukově i náladou +/- podobná, zde BSE skoro ani nepoznávám. Nepříliš zajímavá rozlámanina sice nesedí do konceptu desky, ale zase nese konkrétní poselství.

 

K albu vyšel sampler, který obsahuje:
 
VA – Cruel And Unusual LP Sampler _ Black Sun Empire (BSELP002SAM)

A Black Sun Empire – Borris The Blade (Optiv remix)
B Dance 4 Life – Breathe (Black Sun Empire remix no. 1)

 

publikoval BIFIDUS AKTIF