text: BIFIDUS AKTIF
Sunchase – Sands Of Time EP _ Moving Shadow (MSXEP041)
X Sands
Of Time
Y Isida
XX As
We Look
YY Next Rhythm
Hodně našláplý release potěší každého, kdo má rád rytmy tvrdé tak akorát, podpořené jemnými pasážemi, atmosférickými vokály, mrazivým nádechem a neurózami. Jak Sands Of Time, tak Isida obsahují orientální plochy, plné sladké a podmanivé hudby i zpěvu. První skladba se pak rozvine v rozlámaný, zajímavý roller, druhá strana desky pak přejde do tranceověji naladěné polohy a pokračuje skoro až ke zvuku, jaký razí Black Sun Empire. As We Look se mi z celého EP líbí nejvíc hlavně kvůli vymazlenému a křišťálově čistému zvuku. Rovný a minimálně agresivní step neuvěřitelně odsýpá, a vokál ho odlehčuje natolik, že je to jedno velké létání. Rytmy z poslední strany tvoří štiplavý a minimalistický step s robotickými samply, který taky není k zahození. Dobrá práce!
Roni Size – Time Out / Bite The Bullet _ Full Cycle (FCY086)
A Roni Size – Time
Out
B Roni Size – Bite
The Bullet
Pro 86. vydání labelu Full Cycle se na jedné desce sešly dvě “bad tunes“. Ačkoli je více tlačen a upřednostňován Time Out, není v něm nic esteticky přínosného nebo dokonce originálního. Po bubnových orgiích a klasickém fullcyclovském dirty nájezdu vyskočí vrčivá a maximálně přeřvaná basa o čtyřech tónech, ze které lidi v klubu zešílí. V podstatě je to hodně hloupé, ale je to tak chytlavé a výrazné, že to absolutně převálcuje jakýkoli odpor – tohle je prostě hit. Bite The Bullet pak nabízí přesně tu polohu Roni Size, která z něj dělá producenta s velkým P. Brnkavá basa, čisté bicí a cembalové samply ve mně chvílemi vzbuzují nostalgické pocity při vzpomínce na staré Reprazent. Bite The Bullet není nijak intelektuální, také je to pouze materiál na hraní, ale těch pár ingrediencí do sebe sedí tak neuvěřitelně kompaktně, že mám chuť napsat, že od Tali – Lyric On My Lip (Ed Rush + Optical remix) je tohle první Full Cycle, ze kterého bych se možná i počůral.
Teebe – State Of Unrest / Retro Funk _ Subtitles (SUBTITLES048)
A Teebee – State
Of Unrest
B Teebee – Retro Funk
Uvědomuji si, že recenzovat desky a neustále se ohánět močením je hodně nevkusné, ale u příštích releasů Subtitles nám nezbude nic jiného, než u sebe nosit nočník nebo alespoň 1,5 litrovou pet lahev s uzávěrem (dívkám doporučuji ještě trychtýř). Tuhle placku sice ještě ustojíme, ale k té příští (Not The One) by měly vinyl shopy přidávat balíček plenek. State Of Unrest určitě znáte z DOA setů od Calyxe a Teebeeho nebo z rance jiných. Charakteristický hypnotický vokál a dravá houpavá basa opět posouvá Teebeeho tvorbu o kousek dál. Retro Funk nabízí jen klasický Teebee/Subtitles zvuk – rozlámaný track s vrčivou basou a kousky zpěvu sice nepředbíhá dobu a nepředznamenává, čeho bychom se mohli od Teebeeho v roce 2006 asi tak dočkat, ale DJům poslouží a milovníkům labelu určitě rozzáří oči a obarví tváře. Tuto zimu se rozhodně nebudeme zahřívat grogem ale Subtitlem!