RECENZE // CARPE DIEM LP - AURA / ABYSUSS

O novém longplayeru Carpe Diem z Renegade Hardware se toho hodně namluvilo, poslední povídání na toto téma najdete třeba na DNB Areně. Nyní si můžete první dvě části poslechnout a přečíst si můj kritický komentář. Samplerem Aura s tracky od Teebeeho a Quadranta a první částí alba Abysuss v sestavě: Teebee, Gremlinz + Friske, Ink, Phace, Vicious Circle a Spirit to ale nekončí. Brzy přijde druhá část – Purgatory – obsahující například Noisií výprask Subdue!


27. 1. 2006, publikoval BIFIDUS AKTIF

text: BIFIDUS AKTIF

VA – Carpe Diem Sampler: Aura _ Renegade Hardware (RH73)

A Teebee – Choices
B Quadrant – Manipulate Living

Teebeeho Choices rozhodně nezaujme lepší místo na sluníčku než poslední dva Subtitlesy. Drsnoty tomuto pánovi zase až tak moc nejdou, navíc se zde jeho zvuk neupgraduje takřka ničím a celkově působí velmi líným a utahaným dojmem. Na hraní se dá vytáhnout, ale takovýhle mrazáren už jsme slyšeli spousty. Výpravná a skoro až filmově naladěná pecka od Quadrant pak diktuje ve své ohromné krásné jednoduchosti. Naléhavé intro vyústí v rovný stepový roller s příměsemi neufo funku (ach to škatulkování ;)) a jede ve svých velmi zdatně vymodelovaných kolejích.


VA – Carpe Diem Part 1: Abysuss _ Renegade Hardware (RH74)

A Teebee – Hunter
B Gremlinz + Friske – Shattered
C DJ Ink – Carpe Diem
D Phace – Lost
E Vicious Circle – Between The Lines
F Spirit – Scrabble

Na Abysuss se sešla velmi slibná selekce. Zatímco samplerový Teebee mě zklamal, hned v závěsu představuje pěkný šrumec. Obnošené pasáže vyměnil za basové výjevy a po vyvrtulovaném nájezdu už to šlape moc pěkně. Sice zde slyšíme zase ten samý rif jako x krát předtím, při podrobnějším poslechu se ale ukáže výrazný posun zvukové stránky, navíc vítám hrátky s perkusemi.


Gremlinz + Friske nejsou moje krevní skupina, a rozhodně bych při zahrání jejich tracku z parketu utekl, ale má vše, co amenově založení jedinci ocení. Temné samply, polámanost jedna radost, kvílení koní a svázaných mulatek. OK. Ink pak nepředvádí nic, co by vybočovalo z jeho staré školy a spoluprací s kamarády Dylanem nebo Loxym. Typický Renegade Hardware, celkem dobře odsýpající a použitelný – tohle taky nežeru, ale proč ne. Phace naprosto vychytali přechod ze Subtitlu na Hardware, jejich Lost provází technika od začátku do konce. Mírné odklony s nádherně mlhavými plochami a vokálem, které vývoj tracku absolutně zlomí, odtáhnou mysl do jiného světa. Na poslední desce se skrývá morda Between The Lines – z celé eskadry asi nejlépe reprezentující Hardwarovský zvuk. Třeba takové Sawn Off od Usual Suspects + Fierce musí být na tohoto malého brášku náležitě pyšné. Syrové, tvrdé, čisté a zatraceně namáklé! Od Spirita se dočkáme dalšího velmi podařeného a hbitého vyhučeného výprasku, s velmi monotónním vývojem ale o to větší a preciznější mohutností.

publikoval BIFIDUS AKTIF