REPORT // AQUABEATZ

Loni v létě jsem byl naprosto konsternován vytuněností slovenské Pohody, a letos si od našich východních sousedů odvážím další pěkný zážitek. V sobotu se v Nových Zámcích uskutečnil festival Aquabeatz. Kromě domácích zahráli Nu:Tone a Adam F, Čechy reprezentovali Akira s Anakinem a také Canabees s Peetem…


27. 8. 2006, publikoval BIFIDUS AKTIF

text: BIFIDUS AKTIF

Ačkoli se snažím v reportech jít rychle k věci, malé introdakšn festivalu Aquabeatz si prostě nemohu odpustit. Zaparkujete v klidu kousek u vchodu, nepotřebujete žádné VIP parkoviště, sekuriťáky nebo řízení dopravy. Vlezete do areálu a všude se na Vás valí davy lidí, což zde nemá vůbec prudivý důsledek – naopak - vylepší to atmosféru. Totálně vymazlené, z čás­ti zastřešené stage, s hudbou od hip hopu přes komerční dance / house po techno, mají totálně namakaný zvuk a všichni se baví jak zamlada. Na baru jsou rychlí a sympatičtí a za panáka vodky chtějí 30 slovenských korun. Stačí? Nebo mám ještě přiložit, že vstupné na festival se dvěmi dnb hvězdami, Surgeonem a několika dalšími diktátory činilo 190 SK? Nemám v žádném případě zájem navážet se do svědomí českých promotérů, spíš chci tímto vyjádřit obrovské big up organizátorské crew a poradit všem nespokojencům z festivalů českých: jeďte příští rok kalit na Slovensko! Vyplatí se to…

DJské i posluchačské zámezí nemělo chybu, a tak si kolem půlnoci pár stoveček poskakujících panáčků a panenek užívalo liquidní jízdu mistra Nu:Tona. V první chvíli jsem byl po pětihodinovém sezení v autě nadšený z bezchybných a hudebně dokonale sladěných mixů. S odstupem času se mi ale selekce typu High Contrast – Racing Green, Shy FX + T Power – Plastic Soul nebo Nu:Toneovy remixy Roni Size – Strictly Social a Spread Love rozležely v jedno nevýrazné průměrné poslouchání. Objevily se pak sice i novinky od Calibra, SPY, Logisticse i samotného Nu:Tona, ale Logisticsův starší bratr překvapil jen a pouze vyškolením tančící omladiny klasikou Jonny L + Optical – Viper. Více inovací Nu:Tone nepředvedl, zahrál podobně jako na loňském Cosmicu. V žádném případě si však nechci stěžovat. Lidé skákali, pobírali liquidy se stejně bouřlivou odezvou, jakou má někdy DJ problém vyvolat i s pomocí přísad typu Pendulum. Poslední deskou byl Gold Digger v High Contrastově remixu…

Na stage nastoupil Adam F s MC AD a pustil předem připravený guláš z fragmentů dnb klasik, aby jím představil sám sebe a label Breakbeat Kaos. Pak už jen masíroval mash upy typu Pendulum – Blood Sugar s naroubovanou Alien Girl od Ed Rush + Optical + Fierce a jinými destruktivními modely. V tomto duchu se nesla velká část jeho setu – tedy neuvěřitelně funkční a na lidi působící mixy plné překvapivých změn způsobujících výbuchy jako v sopce. Ačkoli moje mlsné ucho místy trpělo, například při Clipzovi jsem musel urychleně běžet na toaletu, koncepce setu a působivost selekce zadělala na velký zážitek a Show s velkým S. MC AD se mi velmi líbil, klasické hecování typu „make some noise, are you ready for…“ se hodilo, lidi naspeedovalo, a další rýmovačky vynikly velmi dobře a naprosto se šikly do diktátorského setu. Adam F nakládal hlavně Breakbeat Kaos školu, od Freshe – Living Daylights (VIP) přes Axel Gindera od Pendulum až po Babylon Rising (VIP) od obou producentských es… Sem tam padl Dillinja, sem tam nějaká klasika, v závěru nechyběli Prodigy – Voodoo People remix – suma sumárum – totální nálož, totální mejdlo a hlavně: o pár stovek lidí ve stanu navíc.

Za zvuku originálu Circles, coby první desky z rukou Akiry, už tančila dobrá tisícovečka. Následoval Gold Digger, Swamp Thing od Subfocuse a Concussion od Noisie – tedy – ačkoli už se slovenské publikum muselo rozloučit s UK hvězdami, neměli důvod zmizet při setu těch českých. Anakin překvapivě zvolnil s Dont Bury Me od Zinca + Jenny G, což přineslo uspokojivé zjištění: i když pustíte ve 3 ráno ploužák nebo liqídek, na této party nikoho nevyženete. Pohody můžete střídat klidně s Noisií, můžete si prostě dělat co chcete, ovace budou stejně bouřlivé. Dále zazněly například pecky:

Maharajah od Tactile, Aliens a Flamenco od Subfocuse, věci od producentů jako The Upbeats, Sonic + Silver, State Of Mind, Zinc… tancovalo se a řvalo, skákalo, když vypadl na minutku proud, řvalo se ještě víc a skandovalo „eště, eště, eště“ a celý set dvojka ukončila se State of Unrest od Teebeeho a Learning Curve od Kluta. Jakmile nastoupil Canabees s Peetem, pod pódiem se stále mačkal velký zástup tanečníků. Shadowboxí delegace ovšem za mixu Stakka + K.Tee – So Confused a Cause 4 Concern – Peep Show vyklidila pole a utíkala spát.

Bylo to boží, bylo to boží, bylo to boží…!

(Pokud jsem na Akirův malý příruční amatérský foťáček naťukal nějaké povedené fotky, přidám během týdne i ilustrační fotoreport.)

 

publikoval BIFIDUS AKTIF