Lincolnova reportáž z party Bush s Blamem

Vzhledem k technickým problémům servíruji další report z Bushe se značným zpožděním, a všem se Vám tímto za celý Shadowbox omlouvám. Doufám, že si i po týdnu čekání rádi prečtete líčení akce, na níž přijal pozvání jeden z guru dnb scény: Blame. Dále zahráli Ghonzales s MC Lindee a Sayko. Více info dále…


4. 12. 2006, publikoval lincoln

text: LINCOLN

Příchod do Roxy jsem si načasovali až na dobu lehce předpůlnoční, abychom tak spatřili Ghonzalese, po boku se zpívající Lindee, hrajícího pro takřka liduprázdný prostor. V posledních měsících vždy konstatuju, že návštěvnost je ještě horší než předtím. Nejinak je tomu i tentokrát. Při nástupu Blamea to dokonce zavánělo pořádnou ostudou (co si o tom asi myslel on ?), až po chvíli se parket zaplnil alespoň do „neblamážové“, přesto dost chudé podoby. Sám jsem zvědav, kolik vrásek na čele to dělá Roxy či co s tím hodlají dělat, aby se na Bush zase vrátili lidi..Teď zpátky k muzice. Ghonzales (kterého jsem mimochodem shodou okolností viděl už předtím večer v jiné části Prahy nesoucího si desky) zahrál svůj standardní set, jakých si zejména v Praze (resp. v Roxy) můžeme užít během roku mnoho. Nebyla to tentokrát žádná velká řežba, otáčel i melodičtější a poslechovější placky. Padnuly The Mist, Come True, Fragrance Rain (Terminal Velocity, nikdo jiný tento moc příjemný kousek snad ani nehraje), Liquid Light, With All My Heart, něco od Commix a asi i Dominion LP (nemám hanbář ještě moc naposlouchané). O Lindee je známo, že patří k nejlepším ve svém oboru, pro mě určitě. Po pravdě nebudu však psát superlativy, přidávala se občasně a tentokrát ve mně ani v kladném ani záporném smyslu nezanechala žádný zapamatovatelný dojem. Třeba před zaplněným parketem by to vyznělo úplně jinak..


Blame se objevil na podiu v 1, vyjukán prázdným parketem před sebou. Jeho vystupování a gestikulace jevily se mi celkem sympatickými, jakožto vlastnost zřejmě vrozená a taky snažící se vylepšit celkovou strnulejší atmosféru..Mixy a vůbec DJ skills jevily se mi přiměřenými očekáváními kladenými na zahraniční hvězdy, mixážní akrobacie se rozhodně nekonala, přesto však výtku bych nehledal. Výběr desek byl s řadou starších i aktuálních počinů a hitovek pro mě byl celkem překvapivým. Dost možná zahrál více provařenin, než by jinak učinil, z důvodu snahy udržet pár desítek tanečníků před sebou. Toto je čistě moje spekulace, nutno uznat, že (domnělý) záměr se mu celkem povedl. Z jeho tvorby, kterou já teda povětšinou moc nemusím, určitě taky spousta věcí padla. Ostatně dají se odhadnout jako u jiných producentů podle zvuku, rozpoznal jsem najisto Solar Burn a Congress (moje znalosti jeho aktuální i minulé tvorby nejsou velké..). Set se jinak linul docela v melodickém duchu, s mnoha zpívanými věcmi. Ačkoliv jsem tentokrát šel na Bush spíše ze setrvačnosti než plný očekávání, byl to nakonec celkem výživný večírek, avšak na který jsem už takřka zapomněl.

Tato věta je takto paradoxně napsaná záměrně snažící se vystihnout, že party to nebyla špatná, ovšem takových zažijeme spoustu. Nějaká nadstavba, bonus navíc rozhodně chyběl..A co že tedy vlastně jmenovitě zahrál? (aneb tracklist pasáž). 8 Ball (Adam F), Rapture (Sparfunk + Joe Solo), Crossbow (Shimon), Submarines (Pendulum rmx), Airplane (Sub Focus), Off Guard (SKC), Daytura (Concord Dawn + Bulletproof), How Much Does It Take (D. Kay, tahle skvělá věc bohužel nenašla v danou chvíli velkou odezvu..), Solaris VIP (Chris Su), The Beginning (Keaton + Hive rmx), Fly Away ( Concord Dawn, tenhle track je podle mě až na to intro úplně k ničemu, jak jsem ten večer zjistil), Voodoo People (Pendulum rmx), Defcon 69 (Total Science), Libra (Commix), The Druids (Chase + Status), Together VIP (Logistics), Desperado (A.I.), The Nine (BC), X Ray (Sub Focus)..Z tohoto přehledu je patrné, že se jednalo z velké části o set, jak se teď poněkud módně říká, (UK) mainstreamový (nemyšleno rozhodně hanlivě). Blame neoslnil ani nezklamal.

Sympaticky se rozloučil a už přišel na řadu Sayko. Na jeho hraní jsme zůstali asi 40 minut. Skladby, které tento člověk, neustále divoce kmitající svou hlavu, hraje, jsou pro mě opravdu z neznámé říše. Nutno podotknout, že některé jsou hodně zajímavé. Všiml jsem si, že se ze začátku podle mě až příliš dlouho zasekl na hodně polámaných věcech, ale když jsem odcházel, začínala již přímější tradiční řezničina. To by vám ale spíš potvrdil či vyvrátil, kdo tam byl. Na závěr jsem si nechal už tradiční téma zvuku. Ten se mi zdál být velmi čistým, zvukové limity byly bohužel opět neúprosné..Nutno však dodat, že jak tam bylo míň lidí, tak to bylo z naší pozice hlasitější (o několik procent na pomyslném měřítku, mám-li hádat, tak o 10%, čili k normálu posluchače běžné dnb akce ještě tak aspoň 15% chybí) ze dvou důvodů. Za prvé člověk před sebou neměl hráze, které přeci jen překážejí šíření zvuku, za druhé méně lidí vydá méně hluku při kecání o podstatných věcech, žertovných věcech, nesmyslných věcech a trapných věcech. Touto laickou fyzikální úvahou reportáž končím. Doufám ve větší účast na Dieselboyovi a speciální pozdrav posílám Lukášovi, Hance, Radkovi, Jakubovi a Jindrovi. Díky za skromnou pozornost.