Best of 2006 // Round 5

Páté kolo dalo dohromady pěkně různorodou směs. Na hvězdu z Tele2Beatz Pixieho naváže neurošakal C.N.B, Panorama dodal obsáhlý rozbor a Ill.eel se ve finále ohlédne do (většinovými posluchači) méně probádaných oblastí žánru drumandbass.


19. 1. 2007, publikoval ANAKIN

PIXIE (dj, Tele2Beatz)

pixieTRACK ROKU 2006: Phesta – Intergalactic — Bomba, pecka, prostě total jízda jak blázen. Dobrých tracků tento rok bylo dost, ale tenhle je o chloupek lepší než všechny ostatní :)

ALBUM ROKU 2006: Carpe Diem – Part 2 — Purgatory Noisia – Subdue, BSE – Mindset, Spor – Ingnition – tyhle 3 super tracky dělají z tohoto alba jasnou number one.

PRODUCENT ROKU 2006: Tak to je těžký určit – je tu spousta výborných producentů jako Noisia, Subfocus, Spor, Audio, ale tak jestli se mam rozhodnout pro nějaké jméno, tak asi Audio.

DJ ROKU 2006: Zase dosti těžké určit. Ale ten Frictionův 3 decks set v Abatonu byl fakt hodně hodně dobrej, takže asi Friction :)

LABEL ROKU 2006: Pro mě jednoznačně Technique – pecky jako Intergalactic, Tyrant rmx, Broken & Twisted, Master of Might mě tenhle rok opravdu chytnuly.

MEJDAN ROKU 2006: Mno asi LIR s Aphroditem. Zvuk, Světla, výkony djs… skoro všechno bylo tak, jak má na dobrym mejdanu být.

VOPRUZ ROKU 2006: No je něco horšího, než furt poslouchat Paroubka? No a pak taky co si vymyslela OSA s CDčkama je taky perla – jak je tohle možný…:/

C.N.B (dj, Drumandbass.cz)

cnbTRACK ROKU 2006: Český track roku pro mě (po rozvahách mezi Ridovým Density, Easy riderem od Morebeat a Itemovým Gorem) je nezremixovaný originál tracku Goro od Itema z Dvoiky.troiky. Má neuvěřitelnou energii a je to přesně ten druh drum & bassu, který mám nejradši. Ze zahraničí mi letos velkou radost dělá Rregula, ale to co jsem slyšel bude vycházet nejspíše až během roku 2007 a máme se na co těšit. A bohužel zatím nevydaná pecka je BTM od Syncopixe – tohle bude rozhodně jeden z trháků příštího roku!!! A také Tweak od Phona bude pecka! Nicméně nominováni za letošek u mě jsou: State of mind – Dune, Silent Witness & Break – Hollow, Stakka & Skynet – Knight lore (rmx), Noisia – Facade a Desimal – Afterlife. Myslím, že když se opráší klasika a nijak se tím nezkazí, nemůžu volit jinak než pro Stakku a Skyneta – Knight lore remix.

ALBUM ROKU 2006: Při přemýšlení nad touto otázkou jsem zjistil, že všechny alba, které mě napadly jmenovat, mají release date 2005. A z letošního roku se nějak nemůžu dopátrat v paměti něčeho, co bych ze sebe opravdu jednoznačně vyhrknul. Nicméně něco říct musím a sáhnu tedy po albu Eda Rushe a Opticala – Chameleon (i když s jistou rezervou).

PRODUCENT ROKU 2006: Z čechů je to letos Rido, to je pro mě asi bez debat. A ze zahraničí? Laťku si u mě stále drží lidé jako Telemetrik, Implex, Matrix, Break, The Upbeats či Quadrant. Nicméně nejvíc mě letos zaujal svou novou tvorbou australan Rregula.

DJ ROKU 2006: To je těžké hodnotit, protože třeba většinu moravských mladých djs jsem nikdy neslyšel. Jsem ovlivněn jen tím, koho slýchám v Praze a na párties kde hraju. Nicméně na vrcholu se stále (celorepublikově) drží Pixie (je jasné, že pro mě to není stylem, který hraje, ale spíš jeho technickými a bavičskými výkony a také tím jak je schopný v pořádání mejdanů). Pak se mi také hodně líbí jak hraje 2k – jeho sety mají vždy výbornou atmosféru a jeho technika je bezchybná (i když to opět není stylově úplně to moje). Na letošním Techstepu jsem slyšel Sub.d.visiona, jehož set se mi hodně líbil. Musím také vyzvednout jednoho velmi dobrého dje, který hraje výborně, ale nikdy nebylo jeho cílem se nějak prosazovat, a tím je Jabba. Kdo ho zná, ten ví… Další koho chci zmínit je Yukimura – to je v poslední době jedinej člověk, kterej mě dokáže roztancovat. Jejich starý pecky (ještě s Raveboyem) miluju… Ale zpátky k „nu skoolu“. Ten, kdo mě zaujal letos nejvíc, je Blulajta z brněnské Redrum crew. Hraje přesně to co se mi líbí, hraje velmi dobře, je o něm slyšet čím dál více a jestli se nepletu tak toho sám hodně dělá pro drum & bass v česku (resp. v Brně a okolí). Takže dj roku pro mě je Blulajta. Z těch zahraničních co jsem slyšel nevím. Asi bych dal Fierce.

LABEL ROKU 2006: Letos asi nejvíc rulluje Metro vs. Viper, to mi snad nikdo nepopře… Svůj standart si drží třeba Renegade Hardware nebo Fokuz, ale pro mě nejvíce zajímavým je nováček Full Force. (Btw. Když jsme u těch labelů, jeden Rregulův track – Going down – vyjde na chystaném novém labelu Hydrogen, tak jsem na něj zvědavý…)

MEJDAN ROKU 2006: Těch bylo… :o)) Ale tak mám-li být konkrétní, tak samozřejmě vedou všechny Take Control nights, na tom se nás určitě shodne víc. Fajn byl taky Czechtek nebo Techstep. Nicméně opět nemůžu být objektivní, protože neznám akce v Brně, Olomouci, Ostravě… Věřím, že tam jsou mejdany taky parádní. Nejvíc mě ale bavějí mejdany v Turgoru. Modří vědí…

VOPRUZ ROKU 2006: Tak Czechtek proběhl v klidu, na gboocích už se taky neprudí tolik jako dřív. V televizi dávají hov.o pořád, američani jsou stále stejně dementní, přírody si taky ještě pořád nejsme schopni vážit, pořadatelé některých velkých akcí mají stále potřebu být co nejvíce komerční… Asi bych jako vopruz tohoto roku hodnotil to, že Roxy nemůže mít zvuk nahlas. Což je fakt velká škoda.

PANORAMA (dj, Shadowbox.cz)

panoramaTRACK ROKU 2006: Matrix – Skyscraper. Tenhle track sice ještě nestihl prověřit čas, ale i tak věřím, že se hrdě postaví mezi legendy. Mnozí ho přirovnávají k pravděpodobně nejlepší Matrixově skladbě – Vertigu. Nelze se jim divit, tahle jednoduše emocionální věc má svoje nesporné kvality. Nehledě na to, že druhá strana je také velice kvalitním kouskem.

ALBUM ROKU 2006: Po menším přemítání jsem dospěl k názoru, že neprvoplánovost maďarské partičky Tactile a jejich debutové album SuperSystem, mě letos bavily nejvíc. Tactile si longplayer udělal přesně takový, jaký ho chtěli mít a to se cení. Za zmínku rovněž stojí Cragz & Parallel Forces s Northern Soul. Nedrum’n’bassové kousky jsou parádní a live verze tracků jak by smet. Live act CP&F mě baví víc než starší live act stejného ražení, tedy London Electricity.

PRODUCENT ROKU 2006: Letos se můj favorit v průběhu roku několikrát změnil. První, kdo dlouho aspiroval na producenstký trůn byl mladší brácha Nu:Tona, který produkoval jednu pecku za druhou – Logistics. Během roku mi jeho další skladby příliš nesedly a v mých očích klesnul. Pak tu byli Commix, dvojka jenž svým osobitým stylem získala za krátký čas velké popularity. Těžko říct na kolik se na tom projevil odchod třetího člena. Možná, kdyby stihli letos vydat slibované album, byli by pro mne nejlepší. Pak tu byl minimalismus Phace nabitý maximální energií, o kterém sem si začal myslet, že bude tím pravým ořechovým. Aby taky ne, první tři releasy na Subtitles (Brainwave/Po­lymers, Now & Tomorrow EP, Moores Law / Hotrock), či remix Final Transmission byly mnohem více, než jen dobrý začátek. Naneštěstí jsem doposud nepřišel na chuť jejich albu a tak opět udělali pomyslný krok zpět. Sečteno a podtrženo, letos bylo možné slyšet širokou škálu kvalitní produkce, ale nezískal jsem pocit, že by někdo výrazně vystupoval z řady. Za zmínku ještě rozhodně stojí Brooklyn, ale malý počet zprodukovaných (alespoň těch, co je možné slyšet) skladeb mi na krále prostě nestačí. Mimo dnb je to rozhodně dubstepový mág Burial.

DJ ROKU 2006: Ze zahraničních určitě Commix, více v kategorii mejdan roku. V Čechách mne letos nikdo neimponoval na tolik, abych mu dal palec.

LABEL ROKU 2006: Kdybych si od labelu, který mi letos přišel jako nejlepší, kupoval desky naslepo, pravděpodobně by se mi doma neválelo o mnoho více releasů. Teebee měl letos při vybírání opravdu šťastnou ruku a vydával jeden kvalitní track za druhým – Subtitles.

MEJDAN ROKU 2006: Commix in da Bush. Jak jsem již letos zmínil v nějakém článku, Commix sice neoslní dlouhými a přesnými mixy, ale jejich selekce vše dvojnásob vynahradí. Tento rok mě žádný z mixů téhle dvojky nezklamal.

REMIX ROKU 2006: Letos mě zaujali hned dva remixy a to zejména svou originální prací se samply. První byl Breakův těžce minimalistický remake Brainstitch (původně Noisia). Tohle neuro je opravdu funk! A později se přidal remix odehrávající se v rámci stejného labelu (Shogun), konkrétně Faceless od Commix v upravě od Marcuse Intalexe. Takhle originální použití samplů sem tedy dlouho neslyšel.

OBJEV ROKU 2006: Martyn je důkazem, že bude v blízké době přibývat dobrých minimalistických producentů. Jungle se tak dlouho zahušťoval, až je potřeba ho opět inteligentně zjednodušit. Martynovo originální pojetí je přesně to, co mi na scéně chybělo.

OČEKÁVÁNÍ ROKU 2007: Calyx & Teebee – Anatomy LP. Slyšel jsem zhruba dvě třetiny tracků a už teď na 100% vím, že mi promo ihned po vydání zahučí v útrobách bagu a dlouho ho nevyndám. Co track to pecka a Telepathy tomu všemu kraluje.

VOPRUZ ROKU 2006: Paroubek – to snad nepotřebuje komentář, ne?

ILL.EEL (Shadowbox.cz)

TRACK ROKU 2006 : Fracture + Neptune – Ventura, Seba + Alaska – Back from Eternity, Macc + 0=0 – Bridge Over Broken Water.

ALBUM ROKU 2006: Breakage – This Too Shall Pass. Jedno z nejlepších d'n'b alb za poslední roky – promyšlené, atmosferické, skvěle zprodukované. Jedno z mála LP, o kterých neřeknete, že to je kolekce singlů pro djs.

PRODUCENT ROKU 2006: Určitě zmíním Sebu (a producenty kteří s ním spolupracují), jednoho z nejvíc konsistentních producentů všech dob; finského producenta Fanua, což je obrovský talent ‚lynchovského dnb‘; zmínku zaslouží i stále se zlepšující dvojice Fracture + Neptune a poslední dobou velmi aktivní Breakage. Mimo ‚leftfield dnb scénu‘ mě zaujali především Survival, Mutt, Martyn a nováček Naibu.

DJ ROKU 2006: DJ Trax, který skvělým způsobem míchá různorodý dnb, starý funk a hip hop.

LABEL ROKU 2006: Zcela jednoznačně Bassbin, skvěle se vyvíjí i nenápadný label Subtle Audio.

MEJDAN ROKU 2006: Na moc mejdanech jsem loni nebyl, ale nejvíc mě bavilo vystoupení Tima Exila s bláznivým Japoncem Schotch Eggem v Xt3, ačkoliv to byla malá a nepříliš dobře organizačně zvládnutá akce.

VOPRUZ ROKU 2006: uniformita djs; nedostatek nadhledu, rozhledu a osobitosti v d'n'b; stále existující clownstep; zaměření mnoha producentů na čistě dancefloorový d'n'b na úkor poslechového.eel

publikoval ANAKIN