Technická recenze // CD-J Reloop RMP-1

Posledně jsem dělal recenzi na gramofon od stejné firmy a byl jsem víceméně příjemně překvapen a s gramofonem celkem spokojen. Totéž se bohužel nedá říci o výrobku Reloop RMP-1.


15. 4. 2008, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

Co se jednotlivých výrobků týče, dám většinou na první dojem a tenhle na mě už od začátku působil nějak divně. Možná to začalo už tím, že mi v obchodu zapomněli dát k přehrávači síťovou šňůru, což by samozřejmě nebyl zas až  takový problém, ale také jsem nedostal návod k použití a to se později ukázalo jako problém podstatně větší. Představte si situaci kdy přijdete hrát do klubu a tam na vás místo klasického Pioneeru čeká tenhle mazlík. Řeknete si: “ OK, proč ne, to snad zvládnu.“  I já jsem si to říkal, ale když jsem se marně asi hodinu snažil přijít na to jak se přiřazuje „cue“ bod, když nechci, aby mi ho přehrávač dával automaticky na začátek, mám asi problém. Tohle se mi bohužel stalo, ještě štěstí, že doma. Je sice pěkné, že je zde možnost přiřadit si až 4 „cue“ body, ale k čemu vám to je, když na to za boha nemůžete přijít. Tak buď je problém ve mně, jsem tak hloupý a nepřijdu na takovou banální věc a nebo je problém někde jinde. Zkusil jsem několik možností které znám z jiných přehrávačů, bohužel ani jedna nefungovala. Pak mě teda napadá jen jedna možnost. Inženýři z výzkumu firmy Reloop jsou tak napřed, že nám prostým lidem jednoduše nedali šanci na to přijít, aniž bychom se museli podívat do návodu. Škoda, tak snad příště.

Bez návodu k použití jsem se teda snažil alespoň získat nějaké info z internetu a skoro na všech stránkách (většinou stránky různých obchodů) jsem se dočetl o perfektním přehrávači s 20-cm jog kolem s povrchem citlivým na dotek. Říkám si, tak to je fajn, alespoň s tím půjde scratchovat. Jdu teda od počítače znova zkoumat přehrávač, ale opět ne a ne přijít na to, jak funguje ten povrch citlivý na dotek. Zkouším tlačit, mačkat, povytáhnout, pohladit (vydržel jsem a neuhodil ho), ale stále nic. Tak jsem nevydržel a volám kolegům do obchodu, že kde je ten dotykový jog wheel, jelikož jsem věděl, že si s tímto přehrávačem taky hráli. Teď můžete třikrát hádat. Ano, správně, žádný dotykový jog wheel zde není. A modří mají další bod. Na scratchování tedy můžete zapomenout. A co z toho vlastně vyplývá? Nevěřte všemu co se píše na internetu. Evidentně od sebe kluci opisujou, aniž by si informace ověřili. SmutnéL. Co je tedy alespoň trošku plus, že když si přehrávání pauzneme, můžeme se pomocí jog wheelu po malých kousíčkách pohybovat a najít si přesně to místo které hledáme. Poslední věc která mě vadila byla vysouvací dvířka na CD. Nepřijde mi to jako dobrý nápad, neboť je v klubu přiopilý dj velice jednoduše ulomí a je po srandě. Tak, to byly zápory a teď už snad jen samé klady.

Přehrávač umí jak audio CD tak MP3. Samozřejmostí už dnes je podpora ID3-TAG, naštěstí funguje i zde. V případě MP3 cd se můžeme pohybovat jednak po skladbách a jednak skákat po souborech. Display je dostatečně velký a podává všechny potřebné informace, na jaké jsme u takovýchto přehrávačů zvyklí. Čas si můžeme pomocí tlačítka time nechat běžet buď od začátku nebo odpočítávat. Pitch je zde dlouhý tak akorát a můžeme se přepínat mezi 4,8,16 a 100% a je zde i tlačítko pro nulování. Pod pitchem jsou dvě tlačítka + a – na jemné dolaďování, které ale stejně tak můžeme dělat pomocí jog wheelu. Čeho si cením je, že je zde funkce master tempo (Key Lock) pro zachování stejného tónu skladby při velkém vychýlení rychlosti. Nahoře nad pitchem se nachází tlačítko pro vyndání CD, ovšem jen za předpokladu, že je aktuálně hraný song zastaven, což slouží jako dobrá ochrana proti nechtěnému vyjmutí nosiče.

Samostatnou částí je samplovací a loopovací banka v jednom. Je zde možnost uložit až 4 loopy a 4 samly. Rozdíl je v tom, že loopy se nám při přehrávání přehrávají samostatně, kdežto samply nám hrají do hudby která nám zrovna hraje. Klasicky se ovládají pomocí tlačítek „in, out a reloop“ a pro přepínání mezi samplerem a loopovacím zařízením jsou zde tlačítka memory a sampler.

Záhadou mi ale zůstává tlačítko Tap, které se zde také objevuje, ale jelikož tu nejsou žádné efekty, není mi moc jasné k čemu slouží. Buď už je tam připravené pro vyšší řadu RMP-2, kde už efekty jsou a nebo mě napadá jen jedno vysvětlení. Prostě pro jednoduché zjištění BPM dané skladby a tedy pro jednodušší srovnání rychlostí mezi jednotlivými tracky.

Rád bych ještě zmínil sluchátkový výstup s vlastním ovládáním hlasitosti a jeden digitální výstup. Pro propojení s mixpultem je zde klasický „chinch“.

Jak jste jistě vycítili z mé recenze, pravděpodobně se ze mě nestane fanoušek tohoto přístroje. Na druhou stranu musím říci, že za cenu za kterou se v průměru prodává je to přibližně odpovídající kvalita. Rozhodnutí jestli volit firmu Reloop v případě CD-J je ale jen a jen na vás.

CD-J Reloop RMP-1 je možné zakoupit za akční cenu 9 990,– v prodejně Maxistore.
Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo v prodejně nebo koupit (i na splátky) v Maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.
Email: x@maxistore.cz
Tel.: 222 722 999

publikoval PHILIP T.B.C.