text: PHILIP TBC
Méně je totiž někdy více. Již jsem tu měl pár gramofonů, které měly sice spoustu „vychytávek“, ale ve finále člověk zjistil, že jsou stejně víceméně k ničemu a v životě by je nepoužil. Dnes je tedy na programu „jednoduší“ gramofon Reloop RP – 6000 MK 5 s.
Já osobně jsem se setkal s výrobkem od této firmy poprvé a musím říci, že jsem byl celkem mile překvapen. Gramofon s přímým náhonem a točivým momentem 4500g/cm je celkem dost silný a proto nemá problém s okamžitým startem či zastavením. Toto obojí se dá nastavit a to v rozmezí od 0,2 do 6 sec. Jak už jsem psal v jiné recenzi a moje otázka zůstala dosud nezodpovězena, stále mi není jasné k čemu slouží pomalý start???
Pokud by mi to někdo byl schopen vysvětlit, rád se poučím. Natavení brzdy je samozřejmě jasné, někdy se nám hodí rychlá brzda a někdy pomalejší dojezd. Když se podíváme na připevnění ramínka, dalo by se říci, že je to víceméně identická kopie uchycení u legendárního Technics 1210 MK, pouze s malinkými odchylkami ve tvarech. Jediné co se liší nějak výrazněji je závaží, ale je asi jasné, že na tvaru závaží zase až tak nezáleží. Těžko říci, jestli Technics prodal svoji technologii, což si nemyslím a nebo je to prostě dobrá kopie. V tom případě ale nechápu, jak to mohlo projít co se týče výrobních patentů. No nic, to jsme trošku odbočili. Bohužel nebo možná bohudík srovnání se nevyhneme ani co se týče talíře, jelikož ten je naprosto stejný jako u Technics, včetně vroubkování na stranách a to už mi teda trošku zavání. Samozřejmě pro spotřebitele je to pohoda, protože si kupuje „stejnou“ či dost podobnou věc za skoro poloviční cenu. Máme zde tři druhy nastavení rychlosti 33, 45 a 78 rpm. Jsou zde ale pouze dva přepínače 33 a 45, nenechte se ale zmást, jelikož stiskem obou najednou se přepneme na 78. Stejně tak je na tom i Pitch Fader kde můžeme taktéž nastavit 3 možnosti – 10% v základním módu, v dalších pak 20% a nebo 50%. S přepínáním je to stejné jako u rychlosti, tedy pouze dvě tlačítka. Správné odpovědi, jak si přepnout pitch na 50% proto posílejte na adresu Studio kamarád, tři jedničky padesát, Kavčí hory.
U pitche je uprostřed i tlačítko s názvem „Quartz“ pro nulování. Tlačítko start/stop je umístěno na dvou místech, jedno v levém dolním rohu a jedno v levém horním. Je zde i funkce reverse, která funguje díky silnému motoru celkem rychle. Nožičky u tohoto gramofonu bohužel nejsou nastavitelné, ale jsou na jakémsi gumovém odpružení, takže i tak by měly proti vibracím fungovat dobře. Nastavitelnými šroubovacími nožičkami se totiž dají velice jednoduše vyrovnávat případné malé nerovnosti. Na druhou stranu musím říci, že jsem to asi v životě nepoužil a spíše jsem byl schopen nožičku ztratit, pokud nebyla přišroubována a já se snažil s gramofonem nějak manipulovat. Takže v tomhle případě těžko říci co je lepší. Síťový kabel a stejně tak chinch a uzemnění je na konektory a proto možná trvanlivější a lépe vyměnitelné. Opět ale těžko říci, co je lepší. Pokud totiž budeme kabely neustále připojovat a odpojovat, tak se nám opotřebují konektory. Pokud jsou kabely přidělané napevno, tak se nám zase při časté manipulaci můžou překlesat.
Pokud bych měl tedy tento gramofon zhodnotit z celkového pohledu, budu ho asi spíše hodnotit kladně, protože se mi na něj hrálo dobře, vše fungovalo jak mělo a poměr cena/výkon je celkem příhodný. Druhá otázka je, jak jsou kvalitní jednotlivé komponenty a jak dlouho je tedy gramofon schopen při každodenní zátěži například v klubu přežít.
Gramofon Reloop RP – 6000 MK 5 s je možné zakoupit za
akční cenu 8 990,– v prodejně Maxistore.
Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz .
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo v prodejně nebo koupit (i na
splátky) v Maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.
Email: x@maxistore.cz
Tel.: 222 722 999