text: PHILIP TBC
Pak se objevil první Final Scratch a jemu podobní a začalo se hrát z MP3 či wav souborů. Dnes si začínající dj může vybrat ze spousty možností jak a z jakého media bude hrát. A jak by se líbilo vám jezdit na hraní? S taškou plnou desek nebo zásobníkem nacpaným pálenýma CDs nebo harddiskem a nebo jen s SD kartou v peněžence? Pokud se vám líbí poslední možnost, tak čtěte dál, protože přehrávač American Audio SDJ-1 je založen právě na přehrávání z SD karet.
Hlavní výhodou při hraní z SD karet bych viděl v jejich miniaturnosti a hlavně „nerozbitnosti“. Deska se poškrábe, CD jakbysmet, když nám spadne na zem harddisk, můžeme se s ním rozloučit, ale SD karta je držák. Nejsou na ní žádné mechanické části které by se točily nebo něco podobného a tudíž je poměrně odolná a nějaký ten pád na zem ji doopravdy neohrozí. Jak je na tom ale přehrávač který je umí přečíst? Je taky tak odolný a spolehlivý? Pojďme se na něj podívat a můžeme to posoudit.
SDJ-1od American Audio je dvojitý MP3 přehrávač na SD karty. Bohužel umí číst pouze soubory typu MP3, tudíž se doporučuje smazat všechny ostatní typy souborů (fotky apod.) z karty ještě před tím než ji vložíme do přehrávače. To, že neumí číst .wav mě trošku zklamalo, ale co se dá dělat. Pokud nemáte ve svém počítači vstup na SD karty nemusíte zoufat, protože v balení je i USB klíč do kterého kartu vložíme a ten po té připojíme k počítači. Nahrajeme si na kartu potřebné MP3 a pak už s ní hurá do přehrávače. Bohužel přehrávač umí pracovat jen s kartami do velikosti 4 Giga, takže na vysokokapacitní karty můžeme zapomenout. Jsou zde dva sloty – každý na jednu kartu a každou kartu můžeme libovolně přiřadit na tu kterou stranu chceme. Stačí nám samozřejmě jen jedna karta a můžeme hrát z obou přehrávačů. Když to zjednoduším tak hraní je v podstatě na stejné úrovni jako z mixovacích CD, což znamená, že pokud už umíte míchat z přehrávače nemusíte se v podstatě nic nového učit. Bohužel, co se týče přiřazování cue bodu je to tu opět trošku odlišné. Není to sice nic složitého, ale pokud si to člověk nepřečte v návodu těžko se na to přichází. Pro přiřazení zde totiž slouží tlačítko „in“ ze sekce loopování, které na první pohled nemá s přiřazením „cue“ bodu nic společného. No budiž. Když už jsem zmínil loopování, tak není asi nic jednoduššího, než si zde zaloopovat smyčku. Začátek smyčky tlačítko „in“, konec smyčky tlačítko „out“, opakování smyčky tlačítko „reloop“. Jak jednoduché! Po vyskočení ze smyčky, ta zůstává uložena a tlačítkem „reloop“ ji můžeme znova vyvolat. Fungovalo spolehlivě.
Pitch control je zde v rozsahu nastavení 4%, 8% a 16% a je zde i funkce „tempo lock“, která zajišťuje udržení tóniny při větším vychýlení rychlosti. Pitch má ale jednu zvláštnost, musí se totiž zapnout pomocí tlačítka pro přepínání 4%, 8%, 16%. Pokud ho totiž nezapneme, tak v podstatě nemůžeme změnit rychlost a abych řekl pravdu, než jsem na to přišel, byl jsem lehce zmatený. Jog wheel můžeme použít jednak pro dorovnávání rychlosti v mixu a jednak pro vyhledávání. Mně osobně ale přišlo, že pokud ho používám pro hledání uvnitř skladby, přeskakuje příliš rychle a tudíž se s ním nehledá až tak dobře. Zejména při pohybu zpět měl lehké problémy a i při pomalém pohybu přeskakoval přibližně o 10 sec. Pro dorovnávání v mixu můžeme samozřejmě použít i tlačítka + a – umístěná vedle pitche. Pro vyhledávání skladeb můžeme použít jednak tlačítka „vpřed, vzad“ a nebo knob, který nám při stisknutí také zobrazí několik důležitých údajů jako jsou např. artist, genre, kbps, folder name, file name atd. Display je pěkně modře podsvícený a zobrazuje vše potřebné od BPM přes úroveň pitche až po time, který si samozřejmě můžeme přepínat mezi odpočítáváním zepředu či odzadu. Pokud bysme při hraní potřebovali vyměnit SD kartu, tak ani to není problém. Buď budeme hrát z druhého slotu z druhé karty a nebo si nahrajeme jeden track do interní paměti jako demo a pak ji vyměníme. Co se týče výstupů, tak je zde dvakrát „chinch“ výstup, jeden pro každý přehrávač a pak také vstup pro funkci „fader start“ pokud budeme mít připojen přehrávač ke kompatibilnímu mixpultu.
Přehrávač pravda není úplně nabušený, ale k prostému mixování rozhodně stačí. Pokud jste zvyklí na míchání z CD-J, tak byste s tímhle přístrojem neměli mít co se týče obsluhy žádný problém. Samozřejmě jde o zvyk, ale na citlivost např. jog wheel si musíte zvykat u každého přehrávače.
Američan Audio SDJ-1 je možné zakoupit za akční cenu 5.890,– (Akční cena je platná po dobu play 7 days se značkou American audio) nebo za 7.390,– v prodejně maxistore . Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na
prodejně nebo koupit na on-line shopu www.maxistore a to i na ON-line splátky
splátky na dálku.