text: PHILIP TBC
…to ale nemění nic na tom, že se tam za poměrně krátkou dobu stihl pěkně zabydlet. Firma Pioneer podle mě vždy vyráběla poměrně kvalitní dj-skou techniku. Ať už vezmeme mixpult Pioneer 600 nebo 800 a nebo CDJ 1000 či 800, kteří se v mnoha klubech zabydleli na stálo a já je prakticky beru jako standard vybavení profesionálně zařízeného klubu, tak i „čtyřkilo“ je na tom podobně. Možná si říkáte trochu moc chvály hned na začátek, ale sám jsem již pár let vlastníkem mixpultu Pioneer 909 a až na drobné opravy a čištění jsem s ním neměl žádné vážnější potíže. Možná by vás mohla přesvědčit i historka od mého kamaráda promotéra, kterému při jednom nejmenovaném loňském open-airu natekla voda ze střechy stanu při průtrži mračen přímo do CDJ Pioneer 1000 a věřte nebo ne, ten přehrávač to bez problému přežil a fungoval dál. Vypadá to sice jako historka „jedna paní povídala“, ale je to pravda a i já sám jsem se o tom několikrát přesvědčil. Samozřejmě nedoporučuji nikomu něco podobného zkoušet, mohla to být náhoda, ale i tak to o něčem svědčí. Pojďme ale zpět k našemu dnešnímu výrobku.
Pioneer DJM 400 je dvoukanálový mixpult s několika málo efekty a třípáskovými korekcemi. DJM-400 kombinuje klíčové prvky trhem prověřených profesionálních DJM mixerů Pioneer s novými funkcemi, jakými jsou např. rytmické efekty a in-loop sampler. Je postavený na shodných technologiích digitálního zpracování zvuku a komponentech, jaké byly použity ve vyšších modelech DJM-800 a DJM-1000. Analogové signály jsou vzorkovány při 96 kHz/24 bitech, což je porovnatelné s přístroji profesionální úrovně. Mixování je prováděno stejným typem 32-bitového DSP, jaký je použit i v mixpultech vyšších řad, takže je eliminována jakákoliv ztráta věrnosti a je produkován čistý a silný klubový zvuk, optimálně vhodný pro DJ přehrávání.
Do mixpultu jsou pro každý kanál dva „chinch“ vstupy, jeden pro phono a druhý pro CD, přitom phoho vstup se dá ještě přepínat na line, čímž získáme další line in vstup. Dále jsou zde dva vstupy pro mikrofon v podobě velkého „jacka“, které ale můžeme pomocí přepínače mic/aux přepnout a tím se nám z nich stává další vstup pro zařízení připojované do aux jako např. CD. (z každého mikrofonu se stane aux levý a aux pravý) Z toho nám vyplývá, že můžeme do mixpultu připojit dva gramofony a až tři in line zařízení respektive dvě a dva mikrofony. Mikrofon bohužel nemá svoje vlastní třípásmové korekce, ale jen jeden knob s nastavením od low po high. U mikrofonních vstupů je na výběr mezi off/on/talk over. On/off asi není potřeba vysvětlovat, funkce talk over ztiší při použití mikrofonu všechny ostatní vstupy o 20 dB. Výstupy jsou zde dva v podobě „chinchů“ pro master 1 a 2. Pravděpodobně největší nevýhodu bych viděl právě v těchto výstupech, jelikož mají jen jedno ovládání, což znamená, že si nemůžeme zvlášť měnit odposlech a zvlášť hlavní master, ale vždy oboje najednou. Oba dva mastery se dají ještě přepínat mezi stereo a mono. Je zde i vstup pro malý jack pro synchronizaci s CDJ Pioneer a funkci fader start. Co se týče nastavení crossfaderu, tak zde je na výběr úplné vypnutí, klasické postupné prolnutí nebo ostrý fader pro scratch. Další nastavení jemnosti crossfaderu není možné, ale to bych ani u téhle cenové kategorie nečekal. Šavle jsou bohužel nastavené na pevno a jejich průběh se nedá upravovat.
Samostatnou kapitolou je efektová jednotka, která sice není nijak oslňující, ale pro jednoduchou práci s efekty stačí. Je zde 7 základních efektů dealy, echo, filter, flanger, phaser, robot, roll a in loop sampler. Pro synchronizaci s BPM skladby můžeme volit buď automatickou, která fungovala celkem spolehlivě nebo naťukat pomocí tap tlačítka. Je zde i 5 přednastavených tlačítek pro výběr taktu při synchronizaci s hodnotami ½, ¾, 1/1, 2/1 a 4/1. Při použití funkce in loop sampler tyto tlačítka slouží jako tlačítka výběrů banky pro uložení samplů. Sampler bohužel umí nahrávat pouze 4 takty, což je poměrně málo. Částečně se to dá obejít „natapováním“ polovičního BPM, protože synchronizace funguje v podstatě stejně, ale mi získáme jednou tak dlouhý čas pro samplování. Pro sílu efektu je zde samostatný knob a stejně tak pro určení z jakého zdroje budeme samplovat či jaký zdroj budeme efektovat (na výběr jsou kanál 1, 2, mikrofon nebo master).
Když bych to vše shrnul, tak podle mě jde o mix na poměrně vysoké úrovni v rozumné cenové relaci. Využití bych viděl spíše v menších klubech a barech a pro domácí trénink, zde by ale podle mě měl sloužit spolehlivě.
Pioneer DJM 400 je možné zakoupit za 14 990,–
v prodejně maxistore . Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na prodejně nebo koupit na
on-line shopu www.maxistore.cz a to i na
ON-line splátky splátky na dálku.