Recenze // Cern / Icicle / Break

Krámky s vinyly nám v poslední době praskají ve švech a je proto radostí provětrat kreditní kartu ze zatuchlé peněženky. Aby jste se ve všem tom mamonu dobře orientovali, přichystal jsem si pro vás Cern na Syndrom Audio, Icicle na Shogun Audio a nebo Breakovo EP na Commercial Suicide.


6. 10. 2008, publikoval M4Y4

text: M4Y4

Cern – Voodoo Guru / Tense Passed
Syndrome Audio (SYNDROME011)

Přinášíme zprávy, opět z Nového Zélandu. V regálech se nám po suchém létě povaluje jeden z klenotů poslední doby. Ten si na pažbu tentokrát připsal neurofunkový label Syndrome Audio. Zde se totiž představují Cern, v jedné ze svých mnoha podob. Titulní VoodooGuru přináší hodně zajímavou směs všeho možného. Deep, neuro, minimal, Virus sound – jde to vůbec nějak dohromady? Ale ano a o to víc se budete divit, jak to všechno do sebe zapadá. Jestli se někomu povedlo částečně recyklovat zvuk Wormhole a dodat tomu svůj brand, pak Cern zvládli tento úkol na jedničku i s hvězdičkou. Druhá strana desky přináší uvolnění přebytečného napětí při poslechu Tense Passed. Pozvolna se rozplývající atmosférické plochy s pokroucenou basou a lehce štiplavými beaty pak tvoří perfektní kombinaci pro zasnění a lehké mrazení v zádech. Jen mě prosím ještě chvilku nechte, tohle si chci pořádně vychutnat, ještě (ne)jednou, pěkně od začátku – rewind! Jestliže vaší pozornosti uniklo, Cern měli hodně dobře našlápnuto do budoucna, ale bohužel kvůli tragické události z července tohoto roku (RIP Johny Beck) se nadále již bude jednat pouze o one man army Ollieho Mackyho.

Icicle – Spartan / Hang Out
Shogun Audio (SHA022)

Icicle je poslední dobou skloňován snad všemi pády a není ostatně divu, jeho masivní útok na přední labely nelze nechat bez povšimnutí. I Frictionovo dítko Shogun Audio si chce trochu přihřát tuhle populární polívčičku a tak vydává dlouho očekávaný double A titul se singly Hang Out/ Spartan. Přestože je Icicle spojován převážně s deepovou produkcí, v Hang Out se svezl spíše na populární liquidfunkové vlně. Tracku dominuje skvěle pulzující a podmanivá basa, která přímo vybízí k vlnění se v bocích a hříšnému tanci se slečnou od vedle. Bohužel tu ale něco postrádám. TO co by oddělilo případné zrno od plev. Proto je důvodem k nákupu spíše druhá strana se Spartan. Určitě je každému jasné, že Spartan není holdem pro plešaté rádo-by fanoušky s šálou přes xicht a baseballovou pálkou za gumou od trenýrek. Ostatně beat nezní ani natolik plechově, aby to byla ta správná „železná Sparta“ (jakou kdysi utvořil Dom & Black Sun Empire), kvůli které by se rozhostil tech-step v kanadách a bombrech v místní hospodě U praváka. Je to přesný opak, temná a dunivá basa připomínající noční bouři letmo zaslechnutou z podmořských hlubin, kdy jenom kapky deště lehce bubnují o hladinu rozbouřeného oceánu. A závěr? Snad jenom konstatování, že DJ bude mít zase jednou těžkou práci, pro tohle se hodněkrát sehne do bagu.

Break – Subversion EP
Commercial Suicide (SUICIDE041)

Destiny Comes Ringing
B Groundwork 2007
C Food For Thought
D Lead The Way

Commercial Suicide, label který nesází na kvantitu, ale na kvalitu. Tentokrát však vynáší rovnou srdcové eso z Breakova pomyslného rukávu. Vydání se tak dočkala mashupová pecka Destiny Comes Ringing, spolu s Groundwork2007, Food For Thought a Lead The Way. Jak vidno, EP se skládá ze 4 tracků na 2 asfaltech a aby se vám to náhodou ve tmě nepletlo, tak každý z nich má jinou barvu. Na obligátní černé naleznete tahouna Destiny Comes Ringing, což je vlastně mashup tracků No Destiny/Ringing Ears. S Breakovým hudebním talentem to do sebe hezky všechno zapadá a někdy dokonce i víc šlape než samotné originály. Druhá strana se honosí s né o moc slabším Groundwork2007. Tady mě nadchnul záměrně zablácený a chrochtavý zvuk s jako-by nedbalým zakopáváním kopáku o sebe sama. Skvělá věc.

Třetí Food For Thought už ale naleznete na oranžové! placce. Jak již název sám napovídá, jedná se o něco pro více ostříleného posluchače. Proto tedy nečekejte žádnou hitovku, spíš více amenů a polámaných Breaků tak, jak ho možná pamatujete ze starších desek DNAudia. Posledním trackem je Lead The Way, který je pravým opakem. Breakův typický (liquid) funk s barevnými tóny a neuvěřitelně nakažlivým drivem, kdy budete schopni okrást malé dítě na pískovišti o kyblíček jenom proto, aby prsty bylo na co bubnovat. Jedna dobrá zpráva na závěr – za měsíc ho tady máme znovu, tentokrát už ale jako autora vlastního debutového LP na Symmetry

publikoval M4Y4