text: ROXY
Kromě výše uvedených DJs si budete moci užít i Machine Funck v chill outu. Pokud stále přemýšlíte, koho povolanějšího byste z londýnské dubstepové komunity chtěli slyšet live, tak lépe už poradit neumíme ;) Vstupenky lze stále sehnat v předprodeji za velmi přijatelných 220 Kč (+ poplatek) / na místě pak za 290 Kč.
Představte si, že první klub, do nějž kdy vstoupíte,
právě přetváří dějiny taneční hudby. A teď si ještě vezměte, že
vám je tou dobou čtrnáct a už sami produkujete hudbu. Dubstepový producent
Benga z londýnského předměstí Croydon si nic z toho představovat
nemusí, tohle je jeho život.
Už ve čtrnácti letech prodral Benga poprvé své afro branami klubu Velvet
Rooms na klubovou noc Forward>> pověstnou tím, že právě zde vznikl
dubstep. Nyní je mu už 21 a společně se svým kamarádem z dětství
Skreamem stojí v popředí dubstepové scény, která se rozrůstá po celé
zeměkouli rychlostí zvuku. Zvuku hutné vibrující subbasy a zkouřených
reggae samplů. Letos vychází jeho první dlouhohrající album “Diary of an
Afro Warrior,” Benga má už však na elektronické scéně zářezů dost a
dost.
V patnácti letech vydal svůj první vinyl “Skank/Dose” na jednom
z vydavatelství, kde dubstep začal, na Big Apple. DJ Hatcha, který tuto
značku vedl ze stejnojmenného croydonského obchůdku, zde zaháčkoval
i další budoucí hvězdy žánru, jako jsou např. Artwork, Horsepower,
Hatcha, Chef, Plastician a Skream.
Benga nejprve produkoval několik let v tandemu se Skreamem, pak s lidmi
z party Digital Mystikz (Loefah, Coki a Mala). Jejich materiál Hatcha hrál na
klubovce Forward>>, kde se postupem času ukázalo, že dubstep není jen
pouhá odbočka z UK Garage, ale svébytný hudební žánr.
Benga nasbíral nemnoho zkušeností i díky produkci instrumentálek pro grime
MCs, přesto se roku 2005 rozhodl soustředit se plně na dubstep. Jeho singly
najdeme i na labelech Planet Mu a Hotflush, jeho jméno najdeme na programech
parties od Evropy až po Austrálii, jeho hitovka „Night“ se stala
největším letošních hitem Britů pařících v létě na ostrovech Aiya
Napa a Kréta, nic z toho však nemůže zastínit jeho vydařený
dlouhohrající debut „Diary of an Afro Warrior.“
Skreamova cesta nebyla nijak zásadně odlišná. V jedenácti si moc nerozuměl s učiteli ve škole, o to víc měl blíž k hudbě. Zakrátko už poznal dvojici lidí, s nimiž společně vystoupal na vrchol dubstepové scény. Těmi samozřejmě nebyl nikdo jiný než Benga a DJ Hatcha.
Kolem roku 2000 spolu Benga a Skream začali pilovat svou hudbu z temnějších odnoží UK Garage, které byly tehdy ke slyšení z pirátských rozhlasových stanic v Croydonu. Zpočátku Skreamovy spartánské minimalistické skladby opravdu nezněly přátelsky. Dlouho předtím, než přišla vlna grime, se v jeho hudbě odrážela atmosféra ztemnělých ulic a tíživých nocí. Zvuk Londýna plného frustrovaných existencí uvězněných v příměstských oblastech, které nemají nic jiného na rozptýlení než počítač a zadarmo stáhnuté hudební programy. A tak i Skream vysedával u počítače až do rána a tepal své ponuré beaty.
Před dvěmi lety však nastal rozkvět dubstepu, najednou se ze všech koutů ozývaly pestré a hybné tracky od Digital Mystikz a Skream v nich našel inspiraci pro nové nasměrování své tvorby. Nedá se říct, že by do té doby zahálel (říká se, že složil přes 1500 tracků), ale poté, co změnil svůj kurz, se z něj hitovky jen sypaly. Z tracku „Indian remix“ jste mohli cítit vláčný dech asijských opiových polí, „Cheeky…“ nás zase vzala na výlet do Arábie, v neoficiálních remixech kapely Sunship zase Skream spojil zemitost dancehallu s chytlavými melodiemi ve stylu Kraftwerk, deska „Smiling Face“ zase dostála svému názvu a přinesla do setmělých klubů jasno jamajského slunce.
Skreamovu největší pecku “Midnight Request Line” samo sebou zná každý z nás. Jeden z nejvýraznějších hitů dubstepové scény spojující pitoreskně strašidelné elektro zvuky s valivou sub-basou dostala do kolen všechny hlavouny londýnského hudebního undergroundu. Když ji DJ Youngsta poprvé pustil na klubové noci Forward>>, všichni členové Roll Deep crew si mohli ruce umávat, aby ukázali respekt mladému producentovi. Od té doby se Skreamovi plnil diář pozvánkami do klubů po celé Anglii i v zahraničí, zatímco jeho produkční apetit neustával. Stačí jen připomenout pecky ze Skreamizm EP, které hrají tak rozdílní DJs, jakými jsou Mr. Scruff, Freq Nasty a Ricardo Villalobos.
Nyní máte poprvé v ČR možnost zakusit basovou masáž od obou těchto mistrů, a to dokonce během jediné noci. Benga i Skream představují kořeny i špičku kvetoucího stromu dubstepu a jejich nejnovější plody jistě i vy přijdete ochutnat 31. října do pražské Roxy na klubovou noc Beatcase Night.