Technická recenze // Numark NuVJ

Když jsem asi před dvěmi lety začal psát tyto recenze, tak jsem ani netušil, na jaké všechny možné výrobky narazím a budu je nucen „rozpitvat“. Už jsme tu měli gramofony, CDJs, controlery, různé krabičky, co vydávají zvuky, sluchátka, dokonce laser a dnes tu máme VJ controler Numark NuVJ.


2. 11. 2008, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

No, a jelikož já nejsem VJ, nečekejte žádné hlubokomyslné úvahy o podstatě VJ-ingu…
Samozřejmě jsem se s VJ technikou setkal, protože skoro na každé větší party je projekce, tudíž i VJ. Hodněkrát jsem stál za VJs a pozoroval co že to tam vlastně dělají, ale nikdy jsem si na to osobně nesáhl a nevyzkoušel si to. Všichni mi tvrdili, ty si dj a tohle je skoro stejný, na tom nic není. No tak něco na tom je a já jsem měl konečně šanci si to vyzkoušet. Je sice pravda, že je to podobné dj-ingu, ale samozřejmě jen částečně a určité funkce jsou tu úplně jinak. Každopádně bych se tímto předem rád omluvil všem profi VJs, který do toho rozhodně vidí víc než já a snad se mi podaří nenapsat tady nějaký moc velký „blábol“. Prostě tuhle recenzi berte jako sondu laika do světa VJ-ingu.



Na začátku musím říci, že ovládání je doopravdy vcelku intuitivní, jak píšou v manuálu a hned na poprvé se mi to podařilo rozběhnout. Asi nikdo nečte rád manuály, alespoň já ne a vždy se tomu vyhýbám. Zde je nutné přečíst si základní info a na všechno ostatní se dá doopravdy celkem rychle přijít. Je potřeba akorát nainstalovat ovládací systém, poté připojit controler, který si sám nainstaluje ovladače a můžeme se do toho pustit.



Na každé straně máme 9 padů pod které si přiřazujeme jednotlivé klipy. Přiřazení je úplně jednoduché, prostě vezmeme klip a přetáhneme ho do jednoho z devíti okének. Zde máme k dispozici 16 bank po 9 klipech. Přepínání bank je samozřejmě možné přímo z kontroloru pomocí knobu označeného překvapivě „bank“. Crossfader funguje v podstatě stejně jako na dj mixpultu, když je vlevo, vidíme klip přiřazený vlevo a naopak a můžeme je samozřejmě pomalu prolínat. Ze začátku jsem byl trošku zmatený z faderu, jelikož ten funguje trošku jinak než u djs. Fader totiž určuje rychlost klipu a navíc od půlky dolu hraje normálně a od půlky nahoru pozpátku. Pokud bychom tedy chtěli pohybovat s klipem tam a zpět, stačí šoupat faderem nahoru a dolů okolo středu. Pak je tu ještě druhá možnost, a tou jsou dva „jog wheel“ kterými můžeme docílit toho samého. Bohužel mi přišlo, že nezabírají úplně jak by měly. Pokud ale podržíme tlačítko scratch, můžeme si s pohybem klipu hrát velice přesně, ale scratchováním bych to asi nenazýval. Vedle crossfaderu je tlačítko „insta“, které když stiskneme zobrazí se nám jen klip na té které straně bez ohledu na polohu crossfaderu.  Dále máme na každé straně funkci „latch“. Pokud je tlačítko stisknuté a svítí, klipy se začnou přehrávat automaticky. Pokud je tlačítko vypnuté, klip se bude přehrávat pouze po dobu, co bude drženo „pad“ tlačítko příslušného klipu.

Funkce „auto“ přehrává klipy z banky v náhodném pořadí. Tlačítka „sync“ a „BPM tap“ jsou velice úzce svázána. „BPM tap“ samozřejmě slouží k „naťapání“ BPM a „sync“ nám zajistí synchronizaci s BPM. Tlačítko „sync“ je pro každou stranu zvlášť. Uprostřed přímo nad fadery kde bychom na dj mixpultu čekali korekce basů, středů a výšek je tu něco podobného, ale potřebného pro obraz. To znamená bright, kontrast, přepínání efektů (těch je zde přesně 37), ovládání hloubky efektu a pak další dvě hodnoty, které se mění v závislosti na druhu efektu. Všechny funkce které jsme si popsali fungovaly víceméně bez problémů a ani nebylo nějak nutné studovat to příliš do hloubky, jelikož podle zobrazovaného klipu většinou hned zjistíte co která funkce dělá. Asi jediná věc která mě zarazila, byly klipy dodané na dvd spolu se softwarem, které se mi snad jako jediné nepovedlo přehrát. Těžko říci, čím to mohlo být, ale jelikož to byl celkem bežný formát .mov a dvd bylo přibalené ke kontroleru, trošku mě to zklamalo. Jinak ale musím okem VJ laika tuto mašinku pochválit, jelikož mi fungovala takřka bez problémů na první pokus a i při každém dalším spuštění.

Zde ještě specifikace kterou jsem našel na internetu:

Přehrání ukázky, looping, a efekty z mnoha zařízení
Automatizované přehrávání v režimu stand-alone
Visualizer
Synchronizace s audiem nebo s interním BPM
Možnost připojení externí kamery nebo jiného zařízení na video vstup
Efekty v reálném čase
Různé vzory cross-over a funkce mezi minimálně dvěmi Visual/EFX kombinacemi
Knihovna malých filmů, obrázků, grafiky
9 přednastavení pro spuštěné video v paměti
Velké skrečovací kolečko, velké kolečko pro efekty a pro ovládání hlasitosti
Automatizované, jednodotykové, prolínající se rychlosti
MIDI – můžou být použity jako ovladač pro různá zařízení  

Numark NuVJ  je možné zakoupit za 9 379,–  v prodejně Maxistore. Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na  prodejně nebo koupit na on-line shopu www.maxistore a to i na ON-line splátky splátky na dálku.

maxi store
Bořivojova 57, 130 00 Praha 3.
email: x@maxistore.cz
tel.: 222 722 999
www.maxistore.cz
www.maxistore.sk

publikoval PHILIP T.B.C.