Technická recenze // Gramofon Reloop RP 6000 MK6

Posledně jsme pro vás připravil recenzi mixpultu Pioneer DJM 700 (článek si můžete přečíst zde), dnes se proto obrátíme k druhé nejhlavnější půlce DJ equipmentu, kterou jsou gramofony. Podíváme se na zoubek velice elegantnímu bílému modelu od značky Reloop s označením RP 6000 MK6.


1. 12. 2008, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

Když jsem ho poprvé vyndal z krabice, byl mi na první pohled sympatický. I váha odpovídala poctivému gramofonu a ne nějaké plastové náhražce. Ne že by gramofon musel vážit 15 kilo na to, aby byl kvalitní, ale trošku nám to může napovědět. Na designu mi většinou moc nezáleží, ale musím říci, že bílá barva a jemný bílý keramický povrch v kombinaci s modrými podsvícením tomuto gramofonu doopravdy sluší. Nožičky na kterých stojí nejsou šroubovací, ale na jakémsi gumovém odpružení, které pravděpodobně bude dostatečně izolovat od otřesů a zpětné vazby. Nikdy ale není na škodu dát v klubu pod gramofony betonové desky a molitan, protože pak máte téměř jistotu, že tento problém nebudete muset řešit.

Nebudeme si zde podrobně popisovat jak vypadá uchycení ramínka, jelikož to se skoro vždy tváří jako lepší nebo horší kopie Technics. I všechna nastavení včetně výšky ramínka, antiskatingu či  závaží jsou hodně podobné klasickému Technics 1210. Téměř standardním už se stalo i přepínání mezi třemi rychlostmi 33, 45 a při stisku obou tlačítek najednou také 78 rpm. Nastavení pitche je také ve třech možnostech. Základní rozsah je +/- 10%, +/- 20% a opět při stisku obou tlačítek se nám přepne do rozmezí +/- 50%. V těchto třech možnostech nastavení už je možné zamíchat podstatě cokoliv do čehokoliv co se týče rychlosti. Druhá věc samozřejmě  je, jak bude ta která hudba při +/- 50% znít. U nastavení pitche je i tlačítko „quartz“, které nuluje pitch. Je umístěno nalevo od pitche, což znamená že když manipulujeme s pitchem a položíme si k němu ruku, nemůžeme se omylem přepnout do nulové pozice jako se mi to občas stalo u jiného gramofonu.

Funkce „reverse“ funguje taky celkem dobře a i když má Reloop RP 6000 poměrně silný motor má malinké zpoždění. Jak jsem již u „modernějších“ gramofonů zvyklý, dá se zde nastavit i rychlost brzdy a rozjezdu. Bohužel, ovládání je pro start i brzdu to samé, takže nemůžeme nastavit každé zvlášť. Nastavení je v rozmezí 0,2–6 sekund. Zapínání power on/off  je klasické, stejně jako u Technics. Samotné tlačítko start/stop je zde dvakrát. Jedno přesně tam, kde byste ho čekali, tudíž v levém dolním rohu a druhé v levém horním rohu. Co mě na tomto gramofonu ale celkem dost oslovilo, je nastavování síly motoru v rozmezí 2,5–4,5 kg/cm. Pokud si dobře pamatuji, tak jsem se s touto funkcí ještě na jiném gramofonu nesetkal a celkem jí vítám. Občas jsem totiž měl problém si na příliš silný či slabý motor zvyknout a chvilku trvalo než jsem se s ním naučil. Představte si, že jdete hrát na akci kde narazíte na nějaké neznáme gramofony, které mají buď silnější nebo slabší motor než jste zvyklí doma na svých gramofonech a kvůli tomu pokazíte první dva nebo tři mixy. To není moc lákavá představa a navíc vás to pravděpodobně rozhodí na další půl hodinu. Takže řešení od Reloopu se mi doopravdy zamlouvá. Každý si může sílu motoru přizpůsobit tak, jak mu to nejvíce vyhovuje. Osvícení talíře je zajištěno malou sundavací lampičkou, kterou si můžeme otáčet podle toho kam si přesně potřebujeme posvítit.

Veškeré kabely jsou odpojitelné což si myslím je dobré řešení, jelikož když se nám kabel někde překlesá jednoduše koupíme nový a nemusíme gramofon vozit nikam do opravny, aby nám tam připájeli nový kabel. Stejně tak je tomu i se síťovou šňůrou. Trošku mě překvapilo, že zde není žádný kabel na uzemnění. Pak jsem se ale na internetu dočetl, že gramofon v sobě má integrovaný vyrovnávací předzesilovač, který podporuje Line nebo Phono signálový výstup a tím pádem je tento gramofon kompatibilní s jakoukoli mixážní konzolí či zesilovačem, bez nutnosti uzemnění. Jinak řečeno, je zde přepínání mezi phono a line, takže můžeme gramofon klidně připojit do inputu line in a vše je v pořádku.

Pokud bych měl tedy tento gramofon hodnotit, rozhodně na mě udělal dobrý dojem a nebál bych se jeho koupě. Při míchání držel krásně rychlost a nastavení síly motoru se mi jevilo jako velice užitečná funkce. Gramofon není přeplácaný funkcemi, ale má jen to nejnutnější a to si mi na něm líbí.

Technické detaily:

Model: 3 rychlosti, plně manuální
Pohon: Quartz-ovládaný UPPER TORQUE přímý pohon
Rychlost: 33 1/3, 45 a 78 ot./min
Počáteční točivý moment: 2500 – 4500 g/cm
Rozměry: 450 × 160 × 353 mm
Hmotnost: 11.0 kg
Součástí balení je slipmat, headshell a osvětlení ramene přenosky, ale bez systému

Reloop RP 6000 mk6  je možné zakoupit za 9 490,–  v prodejně Maxistore . Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na  prodejně nebo koupit na on-line shopu www.maxistore a to i na ON-line splátky splátky na dálku.

maxi store
Bořivojova 57, 130 00 Praha 3.
email: x@maxistore.cz
tel.: 222 722 999
www.maxistore.cz
www.maxistore.sk

publikoval PHILIP T.B.C.