Technická recenze // Kontroler Cortex HDC 1000

Hned na úvod se musím přiznat, že controler od firmy Cortex, stejně jako firma samotná, je pro mě celkem neznámá. Doposud jsem neměl možnost se s nějakým jejich výrobkem setkat a tak jsem byl celkem zvědavý. Recenzi kontroleru Cortex HDC 1000 čtěte v článku pod nadpisem.


2. 2. 2009, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

A o co se tedy vlastně jedná? V základě jde o přehrávač ke kterému připojíme USB klíč nebo jiné zařízení ze kterého načítáme skladby a díky přehrávači je můžeme mixovat. Připojit můžeme jednak USB klíče, harddisky (doporučuje se nepřipojovat větší než 20 giga, respektive pro vytvoření databáze je poté lepší použít počítač) anebo dokonce CD. U hardisků a USB klíčů je nutné dbát na to, aby všechna záznamová media byla naformátována  systémem  souboru FAT32, NTFS nebo HFS+. Harddisk také musí mít jen jednu část, HDC 1000 nedokáže přepínat mezi jednotlivými částmi disku, ale rozpozná pouze první část aktivního disku. Pro dosažení optimálních výsledků by také záznamové medium mělo být vyhrazeno pouze pro audio použití. V zařízení by neměly být uloženy jiné soubory než audio a databázové soubory používané Cortexem. Většina uživatelů pravděpodobně zvolí USB klíč nebo harddisk, ale je zde i možnost připojení USB kompatibilních  externí CD/DVD-ROM. I zde jsou ale určitá omezení. Při požadavku na přehrávání audio CD na jednotkách CD/DVD-ROM musí jednotka podporovat Digital Audio Extraction (DAE). Pokud tomu tak není, je dost možné že během přehrávání se nám ve zvuku objeví zvukové rázy a clicky. Jak sami vidíte, těch technických omezení je celkem dost a to mě trošku od controleru odradilo. Pojďme se ale podívat jak fungoval v praxi.

Já jsem pro zjednodušení zvolil USB klíč, kam jsem si nahrál jen několik skladeb, abych se vyhnul delšímu vytváření databáze u většího harddisku. Při velikosti několika mega trvalo vytvoření databáze jen pár sekund. Přiřazování Cue bodu probíhá automaticky a tentokráte s tím nebyl žádný problém. Dokonce můžeme přiřazovat Cue body i během přehrávání. Vyhledávání skladeb je celkem logické, jednoduché a můžeme si určit parametr, podle kterého budeme hledat. V databázi můžeme hledat podle titulu, žánru, umělce, alba, klíčového slova, atd. Ke controleru můžeme připojit i klávesnici pomocí jednoho ze dvou USB a to nám pravděpodobně může hledání také urychlit. Jogwheel funguje klasicky buď pro pohyb v samotném tracku nebo pro ovládání pitchbendu. Pokud je přístroj v režimu PAUSE, otáčení kolečka způsobí jemný posun ve skladbě po jednotkách frame. Používá se zejména pro nalezení přesného místa ve skladbě a pro umístění Cue bodu. V manuálu se sice píše, že je možné i scratchovat, na to ale rychle zapomeňte, jelikož budete mít problém udělat i baby scratch. Problém je totiž v tom, že se nedá pro scratchování určité místo chytit, jelikož pokud s jogwheelem stále nepohybujeme track nám „ujede“ pryč. Nastavení pitche je jako u většiny digitálních přehrávačů libovolné a to v možnostech +/-4,8,12 a 24%. Jsou zde i malá tlačítka +/- pro drobné dorovnávání  rychlosti. Při stisknutí obou tlačítek najednou se nám pitch vypne a nastaví se do polohy 0. Podsvícený display má 80 znaků a zobrazuje různé informace včetně názvů skladeb, časů, hodnoty pitch, vlastností nastavení a parametrů hledání.

Sami vidíte že ovládání tohoto přístroje je poměrně jednoduché a rychle se ho naučí i laik. Druhá věc je těch několik technických omezení, které musíme dodržet než se k samotnému hraní dostaneme.  Když jsem si z HDC 1000 zkoušel míchat, chvíli  mi trvalo než jsem si zvykl na malé jog wheels, ale po té jsem se samotným srovnáváním rychlostí a mixováním neměl žádný větší problém. I přesto bych ale využití Cortex HDC 1000 viděl spíše doma či v menších klubech něž pro profesionální DJ-ing.

Kontroler Cortex HDC 1000 je možné zakoupit za 16 499,–  v prodejně Maxistore . Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz .
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na  prodejně nebo koupit na on-line shopu www.maxistore a to i na ON-line splátky splátky na dálku.

maxi store
Bořivojova 57, 130 00 Praha 3.
email: x@maxistore.cz
tel.: <?XML:NAMESPACE PREFIX = SKYPE /><SKYPE:SPAN class=skype_tb_in­jection id=softomate_hig­hlight0 title=„Call this phone number in Czech Republic with Skype: +420222722999“ context=„222 722 9­99“ durex=„685“ durex2=„84“ path=„file://C:/U­sers/rudboj/Ap­pData/Local/Tem­p/__SkypeIETo­olbar_Cache/e7­0d95847a8f5723cfca6b3fd9­946506/static/“ mode=„.compat“ type=„.flex“ fwidth=„.w16“ isfax="" nof="" skypeaction=„call“ skypeid=„0“><SKY­PE:SPAN class=skype_tb_imgA id=skype_tb_drop­part0 title=„Skype actions“ style=„BACKGROUND-IMAGE: url(file://C:/U­sers/rudboj/Ap­pData/Local/Tem­p/__SkypeIETo­olbar_Cache/e7­0d95847a8f5723cfca6b3fd9­946506/static/i­nactive_a.com­pat.flex.w16.gif)“ skypeaction=„drop“ skypeid=„0“ skypesms=„0“><SKY­PE:SPAN class=skype_tb_im­gFlag id=skype_tb_img_f0 style=„BACKGROUND-IMAGE: url(file://C:/U­sers/rudboj/Ap­pData/Local/Tem­p/__SkypeIETo­olbar_Cache/e7­0d95847a8f5723cfca6b3fd9­946506/static/fam­famfam/CZ.gif)“></SKY­PE:SPAN></SKY­PE:SPAN><SKYPE:SPAN class=skype_tb_imgS id=skype_tb_im­g_s0></SKYPE:SPAN><SKY­PE:SPAN class=skype_tb_in­jectionIn id=skype_tb_tex­t0><SKYPE:SPAN class=skype_tb_in­nerText id=skype_tb_in­nerText0> 222 722 9­99 </SKYPE:SPAN></SK­YPE:SPAN><SKY­PE:SPAN class=skype_tb_imgR id=skype_tb_im­g_r0></SKYPE:SPAN></SK­YPE:SPAN>
www.maxistore.cz
www.maxistore.sk

publikoval PHILIP T.B.C.