Technická recenze // Korg nanoPAD

Jak jste si jistě mohli všimnout, výrobky od firmy Korg se nám tu objevují poměrně často a není tomu náhodou. Někdo by si možná mohl myslet, že jde jen o nějakou další PR kampaň pro určitou firmu, tak tomu ale doopravdy není. Dnes se v technické recenzi podíváme na výrobek z řady Nano.


13. 3. 2009, publikoval PHILIP T.B.C.

TEXT: PHILIP TBC
 
Firma Korg přichází stále s něčím novým (či zlepšenou původní verzí) a její výrobky opravdu kvalitní, takže je radost na ně psát recenze. Když totiž zapojíte jakýkoliv výrobek o téhle firmy, otevřete si manuál (často není ani potřeba) a jedete podle něj, tak v 99% případů funguje vše jak má a vy nemusíte koumat jestli to tak má být nebo ne.

A aby toho od firmy Korg nebylo málo, tak neudělali jen jeden nový midi controler, ale hned tři. Jedná se o tyto tři výrobky: nanoKEY, nanoKONTROL a nanoPAD. Jde o novou řadu Korg nanoSeries USB napájených tenoučkých kontrolerů – tak malých, že by se vám bez legrace vešli do větší kapsy u bundy. Vždyť rozměry 320 (Š) x 82 (H) x 16,5 (V) mm a hmotnost 330g je doopravdy srandovní. Výhoda těchto malých kontrolerů je samozřejmě v jejich velikosti, protože ty na stole skutečně nemáte problém umístit kamkoliv, ale hlavně také v jejich funkčnosti. Jsou totiž spolehlivé. Konzole využijeme tedy hlavně tam, kde potřebujete univerzální ovládání DAW, virtuálního nástroje/efektů nebo DJ software. NanoKEY je vybaven skvělou klaviaturou s 25-ti klávesami, citlivými na úhoz, ideální pro produkci songů. Klávesy mohou také vysílat řídící MIDI data, takže dále rozšiřují výkon kontroleru. NanoPAD je vybaven 12-ti citlivými trigger pady, schopnými vysílat noty i MIDI řídící data, plus X/Y pad s funkcemi roll (víření) a flam (ozdoby), jež dávají jedinečný prostor pro realistické programování bicích. NanoKONTROL nabízí devět faderů, devět knobů a 18 přepínačů, plus sekci rozšířeného ovládání posunu. Dále obsahuje režim zadání not, takže si můžete vytvořit libovolný groove! Navíc všechny tři kontrolery jsou napájeny z USB, takže nemusíme řešit zdroj elektřiny a máme hned o jednu krabičku méně na přepravu. Já jsem dostal na recenzi jen jeden výrobek, konkrétně nanoPAD, takže se budeme věnovat hlavně jemu.

K jakému softwaru můžeme kontrolery použít? Tak jednak máme v balení kupón s kódem na stažení EZDrummer Lite od Toontrack, což jsou bicí se skvělou odezvou ve formě plug-inu, plus odkaz na upgrade plné verze EZDrummer za výhodnou cenu. Navíc je volně ke stažení SW Editor/Librarian, který vám pomůže vytvořit setupy pro specifické ovládání všech tří modelů. A jako bonus najdete ještě v balení další kupón na slevu při nákupu Ableton Live, což se samozřejmě může hodit. Já sám jsem nanoPAD testoval na softwaru Cubase 3, kde chodil bez problémů. Jen jsem kontroler připojil přes USB k počítači, on si sám nainstaloval všechny ovladače a pak už jsem si jen vybral, který virtuální nástroj jím chci ovládat. Velice jednoduché, efektivní a funkční.
 Se SW „KORG KONTROL Editor“ (který je zdarma ke stažení na stránce Korg), můžete upravit čtyři scény, jež adresují pady a X/Y pad, a uložit je do paměti nanoPAD podle potřeby. To znamená, že máte kdykoliv přístup ke 48 notám/akordům a k 60-ti MIDI kontrolerům, nebo k libovolné kombinaci dvou typů dat. Dále si můžete vybrat ze tří křivek dynamiky nebo pevnou dynamiku a ušít si nanoPAD podle potřeby.

X/Y pad u nanoPADu nabízí režimy ‘Roll’ a ‘Flam’, které pomáhají vytvořit vrstvy s ultra-realistickými, rytmickými groovy. Samozřejmě živého bubeníka nahradíte pomocí kontroleru jen těžko, takže funkce ‘Roll’ a ‘Flam’ fungují spolehlivě, ale živě nahrané by to znělo trošku jinak. X/Y pad rovněž vysílá zprávy MIDI CC (Control Change), takže můžete přesměrovat libovolný parametr v software, který vyžaduje celý rozsah MIDI ovládání, jako je pitch, cutoff, volume a další.

NanoPAD nabízí 12 skvělých padů s vynikající odezvou, v novém a menším provedení. Navíc, nová funkce Chord Trigger umožňuje zadat akordy na jeden pad, což podstatně usnadňuje práci při tvorbě songu. Pady jsou rovněž schopny vysílat zprávy Control Change, což se skvěle hodí pro solo či umlčení stop mixu, za/vypínání objektů, nebo spouštění klipů při živém představení.

Já jsem byl s kontrolerem nanoPAD spokojen a mohu ho doporučit. Ovládání je velice jednoduché a intuitivní, takže i úplný začátečník by neměl mít problém po chvilce pochopit, jak controler funguje.

Technická data

Kontrolery
• 12 trigger padů s dynamickou odezvou a 4 křivkami dynamiky
• X-Y pad
• Tlačítko ROLL
• Tlačítko FLAM
• Tlačítko HOLD
• Tlačítka SCENE (SCENE 1–4)

Paměť:
4 paměti user scén
Zapojení:
mini-USB
Napájení:
Napájení USB sběrnicí
Spotřeba:
Napájení USB sběrnicí: méně než 100 mA
Ostatní:
• Rozměry: 320 (Š) x 82 (H) x 16,5 (V) mm/ 12.60”(W) x 3.23”(D) x 00.65”(H)
• Hmotnost: 330g/ 0.73lbs.
• Příslušenství:  USB kabel

 Požadavky na systém:
[Macintosh]
• Podporovaný OS: Mac OS X 10.3.9, nebo Mac OS X 10.4.7 a novější
• Podporovaný počítač: Apple Macintosh s USB portem, vyhovující požadavkům na Mac OS X nebo Apple Macintosh s podporou PowerPC
[Windows]
• Podporovaný OS: Microsoft Windows XP SP2 a novější, nebo Microsoft Windows Vista SP1
• Podporovaný počítač: Počítač s USB portem, vyhovující požadavkům Windows XP/ Vista (Intel USB chipset doporučujeme)

Controler Korg nanoPAD je možné zakoupit za 1 629,– v prodejně Maxistore. Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na prodejně nebo koupit na on-line shopu www.maxistore a to i na ON-line splátky splátky na dálku.

maxi store
Bořivojova 57, 130 00 Praha 3.
email: x@maxistore.cz
tel.: 222 722 999
www.maxistore.cz
www.maxistore.sk

publikoval PHILIP T.B.C.