Technická recenze // Synthetizator Korg Micro X

Dělal jsem již recenze na všechny možné výrobky: gramofony, CD-Js, různé kontrolery a všechna možná udělátka. Většinou to byly výrobky určitým způsobem svázané s DJ-ingem a dnes poprvé se zde budeme věnovat trošku jiné kategorii a to samotné produkci, respektive nástroji k ní určené.


20. 4. 2009, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

Nebudu tady dělat žádného „pana chytrého" a na rovinu se přiznám, že moje zkušenosti s „opravdovými" synthetizátory nejsou nijak velké, sám používám spíše virtuální nástroje v počítači, ale do styku jsem s nimi párkrát ve studiu přišel a tak se vám pokusím tento nástroj co nejsrozumitelněji popsat.

Už když jsem si Korg přebíral v obchodě byl jsem mile potěšen, že není zabalen v papírové krabici, ale v plastovém přenosném kufříku. Sice výrazné oranžové barvy, takže jsem si připadal spíše jako geometr směřující do práce vyměřit nový kus dálnice ze Žižkova do Dejvic, nicméně kufřík elegantně řeší problém s dopravou. Samotný Korg MicroX se vyrábí buď v černém provedení nebo bílém a je udělán bohužel celý z plastu. Sice potom váž pohých 2,5 kg, ale bohužel na pohled působí dost „fórovým" dojmem. Bohužel i otočné potenciometry na mě působily podobně navíc jim chybí středová aretace. Dvouoktávová klaviatura také není úplně top kvalita, ale nejedná se o špičkové piano, takže bych řekl že je dostačující. Joystick pro ohýbání tónů je klasicky nalevo od klaviatury a funguje do všech čtyř stran.



Co se týká umístění ovládacích prvků, začněme vlevo nahoře potenciometrem hlasitosti, dále pak následuje grafický 240 × 64 display. Informace na něm jsou přehledné, rozdělené po stránkách. Pro přesun mezi nimi slouží tlačítka Page-, Page+. Dále následuje joystick pro pohyb v menu, jeho stisknutím potvrzujete výběr, tlačítka EXIT/CANCEL a MENU/OK. Napravo od joysticku naleznete tlačítka pro přepínání mezi presety a tlačítka systémová. Podsvětlení, indikující jejich aktivní stav, je samozřejmostí. Dobrým nápadem je podsvětlení tlačítek pro přepínání oktáv, která indikují vzdálenost od základní oktávy rychlostí blikání. Pro změnu hodnot slouží nekonečné alfa kolečko.

Na zadní části nástroje najdete dva 1/4" nebalancované stereo výstupy, konektory pro switch/damper pedál, pětikolíky Midi In/Out, USB port, hlavní vypínač (dobře se po hmatu najde) a pak konektor pro 12V napájení. Kabel od zdroje upevníte pomocí háku, takže nehrozí jeho vytrhnutí. Stereo sluchátka připojíte zepředu nástroje do mini sterojacku 3,5 mm.

Korg MicroX je synthesizer založený na HI (Hyper Integrated) syntéze, kterou najdete i na nástrojích Korg Triton. Paměť nástroje má 64 MB PCM zvuků s maximální polyfonií 62 hlasů. Korg obsahuje 642 multisamplů, 929 bicích samplů, 640 uživatelských programů, 128 programů + 9 bicích sad pro GM, 384 kombinací. Efektová jednotka poskytuje 89 algoritmů, 1 insert efekt, 2 master efekty a třípásmový equalizer. Korg má 2 stereo výstupy, duální polyfonní arpeggiator, 4 otočné potenciometry, pro změnu parametrů v reálném čase, USB připojení pro připojení k počítači + MicroX VST plug-in, podporující editaci přímo ve vašem sequenceru.



Editování jednotlivých parametrů je poměrně dost detailní a abych řekl pravdu, občas jsem se trošku ztrácel. Ne že by to bylo špatně udělané, ale moje znalosti prostě nebyly dostačující na odhalení všech detailů nastavení efektů. Jinak jsou efekty a nastavení udělány přehledně a pohyb v nastavování je celkem jednoduchý a logický.

Samotné ovládání je vyřešeno pěkně přehledně a orientace v menu rychlá. Pomocí tlačítka „menu" se prokliknete k editaci oscilátorů, filtrů, arpeggiatorů, efektů a podobně a dále už se zde nastavení provádí pomocí joysticku s kombinací Page +/- pro pohyb mezi parametry a kolečko pro změnu hodnot. Editovaný zvuk můžete porovnat s originálem tlačítkem COMPARE. Mě se zejména líbilo tlačítko „category" kde jsou zvuky rozděleny a seřazeny do 16-ti kategorií jako Bass, Guitar, Wood apod. a tím pádem se v nich velice rychle najdeme to co zrovna potřebujeme. Dále jsou zde  4 otočné potenciometry, díky kterým můžete měnit parametry zvuku jako je LPF, Cutoff, Resonanci, nastavení arpeggiatoru a nebo k nim přiřadit jakýkoliv MIDI CC.

MicroX také můžete využít jako externí kontroler pro ovládání nástrojů, pluginů nebo virtuální instrumentů. Čtyřem knobům, můžete pomocí jednoduché matrice přiřadit až 12 různých parametrů. Najdete zde presety pro řízení kompletních VSTi Korg Legacy, VSTi od Arturie, NI, Steinbergu, Spectrasonicu a dalších.

Co říci závěrem? Když pominu ne zrovna dokonalý plastový design, méně kvalitní knoby a klávesnici, zařadil bych tento nástroj na pomyslné stupnici určitě do té lepší poloviny, jelikož zvuk je velice dobrý a díky snadné editaci a rychlému ovládání je práce s ním velmi kreativní. I vzhledem k ceně, která se dnes pohybuje kolem 15 000,–, bych Korg Micro X doporučil producentům, kteří nemají extra velké zkušenosti se synthetizátory a rádi by se naučili něco nového.

Technické specifikace:

·Klaviatura

· 25 kláves klasické velikosti

· Rychlostní citlivost


Zvuk
· HI ( Hyper Integrated ) zvuková syntéza

· Vzorkovací frekvence 48 kHz

· 64 MB PCM ROM

· 642 multivzorků

· 929 bicích vzorků

· Polyfonie 62 hlasů/ 62 oscilátorů ( v režimu single )

· Polyfonie 31 hlasů/ 62 oscilátorů ( v režimu double )

· 640 přednastavených přepisovatelných programů

· 384 přednastavených přepisovatelných kombinací

· 128 uživatelských Multi nastavení ( 16 přednastavených )

· 40 uživatelských bicích sad ( 30 přednastavených )

· 128 GM2 programů ( kompatibilní s GM zvukovou mapou )

· 9 GM2 bicích sad ( kompatibilní s GM zvukovou mapou )


Efekty
· 1 X vkládací efekt ( stereo vstup/ výstup )

· 2 X master efekt ( mono vstup, stereo výstup )

· Master EQ ( 3 pásmový stereo )

· Celkem 89 typů efektů pro insert i master efekt


Arpeggiator
· Dva nezávislé polyfonní arpeggiatory

· Pracují v režimu Program, Combi

· 5 presetových patternů

· 251 přednastavených přepisovatelných patternů


Displej
· Rozlišení 240 X 64 bodů

· Podsvětlený LCD


Kontrolery
· X/ Y joystick

· Přepínače oktáv up/ down

· 4 X otočný potenciometr ( ovládání 12 parametrů )


Konektory
· Hlavní stereo výstup L/ mono, R

· Sluchátkový výstup

· 2 X individuální výstupy

· MIDI in/ out

· Vstup pro damper pedál

· Vstup pro volitelný spínač/ pedál

· USB konektor typu B ( pouze pro přenos MIDI dat )

· Vstup pro externí napájecí zdroj


Rozměry/ váha
· 606 X 226 X 80 mm

· 2,4 kg


Příslušenství v ceně
· Napájecí zdroj

· USB kabel

· CD – ROM ( microX editor, microX plug – in editor, KORG USB – MIDI ovladač )


Volitelné příslušenství
· XVP – 10 Expression/ volume pedál

· EXP – 2 nožní kontroler

· DS – 1H Damper pedál


Systémové požadavky pro USB propojení/ PC
· Windows XP Home Edition/ Professional/ X 64 edition

· Volný USB port


Systémové požadavky pro USB propojení/ Apple Macintosh
· Mac OS X 10.2 nebo novější

· Volný USB port


Systémové požadavky pro KORG USB – MIDI ovladač/ PC
· Windows XP Home Edition/ Professional/ X 64 edition

· Volný USB port


Systémové požadavky pro KORG USB – MIDI ovladač/ Apple Macintosh
· Mac OS X 10.3 nebo novější

· Volný USB port


Systémové požadavky pro microX Editor/ Plug-In Editor/ PC
· Intel Pentium III / 1 GHz nebo rychlejší

· 256 MB a víc

· Monitor s rozlišením 1,024 × 768, 16-bit colors or higher

• Microsoft Windows XP Home Edition/Profes­sional Edition Service Pack 1 nebo novější

Systémové požadavky pro microX Editor/ Plug-In Editor/ Apple Macintosh
· Apple G4/400 MHz nebo rychlejší

· 256 MB a víc

· Monitor s rozlišením 1,024 × 768, 32,000 colors or higher

• Mac OS X 10.3.9 nebo novější


 

Korg Kaosspad 3 je možné zakoupit za 12 990,–  v prodejně Maxistore . Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz .
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo v prodejně nebo koupit (i na splátky) v Maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.

Email:
x@maxistore.cz
Tel.: 222 722 999

 

 

publikoval PHILIP T.B.C.