Technická recenze // Mix American Audio Q-Spand Pro

Jedním z nejdůležitějších článků DJ-ingu jako takového, když pomineme kvalitu DJe a jeho selekci, jsou mixážní pulty. Každý ojedinělý druh DJs a různé hudební styly mají svoje specifické požadavky. Samozřejmě, že každý alespoň trošku schopný DJ odehraje svůj set z jakéhokoliv mixpultu…


23. 4. 2009, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

… ale pokud mu dáte to, co požaduje, jeho výkon může být o třídu lepší a někdy i více. Jiné požadavky asi bude mít člověk co hraje techno, jiné fanoušek funku a jiné turntablista či hiphopový DJ. Ač by se mohlo zdát, že jsou to jen detaily, výběr mixpultu může udělat doopravdy divy. A to asi taky pravděpodobně bude jeden z důvodů, proč jsou nejčastějším výrobkem v našich recenzích právě mixpulty. Zde je totiž stále co vymýšlet a zdokonalovat a neustále někdo přichází s nějakými zlepšováky. Bohužel z mého pohledu je doopravdy jen několik málo výrobců, kteří vyvíjejí něco smysluplného a ne jen pseudokopie něčeho, co už bylo dávno vymyšleno, jen aby dosáhli lepších tržeb.

Každopádně dnes se budeme věnovat mixpultu od americké firmy American Audio nesoucí název Q-Spand Pro. Jedná se o čtyř kanálový mix s třípásmovými korekcemi, tak jak jsme na to u většiny mixpultů zvyklí. Do pultu se dá zapojit celkem 14 zařízení, s tím že samozřejmě nemůžeme používat všechny najednou. Můžeme zde zapojit 3× gramo, 4× line, 4× aux a 3× mic. Většina vstupů je v podobě „chinchů", mikrofonní vstupy jsou na velké „jacky" a do jednoho z nich lze zapojit jak velký jack, tak i kanon. Výjimkou je ještě jeden aux vstup, který se nachází na horním panelu a je v podobě malého „jacka". Ten je zde připraven pro připojení kapesního přehrávače, ale můžeme na něj samozřejmě připojit cokoliv. Výstupy jsou zde tři respektive čtyři. Jeden balancovaný master výstup v podobě „kanonů alias XLR" a jeden  „chinch" se společným ovládáním hlasitosti. Tyto vstupy mají i nastavení balance. Dále „zone output" neboli výstup pro odposlech a jeden výstup pro recording. Ovládání hlasitosti masteru je jednak na hlavním panelu jako další pátá šavle a také jako malý potenciometr na zadním panelu. Podobně je tomu i u mikrofonních vstupů. Ty mají každý vlastní ovládání hlasitosti a na zadním panelu je opět malý potenciometr pro nastavení hladiny všech tří mikrofonů. Mikrofonní vstupy mají jen dvoupásmové korekce s výjimkou třetího, který je umístěn na jedné ze šavlí. Samozřejmostí je funkce on/off a talkover.


U crossfaderu se dá nastavit křivka průběhu, nicméně mi to nepřišlo zrovna přesné. Buď crossfader zabíral příliš rychle, ale moc daleko od kraje a nebo mizel od prostředku příliš rychle, tudíž pro mě taky špatně. Samozřejmě se dá najít nějaký rozumný kompromis, ale já jsem s nastavením crossfaderu nebyl příliš spokojený. Možná jsem ale jen moc náročný. Šavle mají průběh lineární a nastavovat se nedají. Přiřazení crossfaderu k jednotlivým šavlím je vyřešeno jednoduše pomocí dvou otočných přepínačů na každé straně s označením „assign chanel" a možnostmi off, 1, 2, 3 a 4.

Sluchátka se přepínají jednoduše pomocí podsvíceného tlačítka pod každou šavlí a vstup na ně je umístěn na horním panelu. Je zde samozřejmě i funkce prolínání do sluchátek „cue mixing" a funkce „split". Mixpult má i funkci „Q-start" neboli automatické spouštění C-DJs pomocí crossfaderu. K tomu slouží čtyři vstupy na zadním panelu v podobě malých „jacků" které propojíme s kompatibilními CD přehrávači od stejné firmy. Kanály 1 a 3 jsou potom přiřazeny k levé straně crossfaderu a 2 a 4 k pravé straně.

Na pravé straně mixpultu se nachází efektová jednotka, ale ne taková na kterou jsme běžně zvyklí. Jsou zde totiž tři speciální efekty WOWTM by SRS®, 3D STEREO a TRUBASS. Funkce WOWTM by SRS® je efekt s 3 rozměrným zvukem, 3D STEREO efekt pro simulaci 3D zvuku s ovladačem úrovně šířky zvuku a TRUBASS pro regulaci nízkých basových kmitočtů. Bohužel na podrobné prozkoumání těchto efektu by bylo asi potřeba vyzkoušet ho na různých druzích sound systémů a také prostorech, což jsem bohužel neměl možnost.

Každopádně u mě by se mixpult umístil někde v půlce výsledkové listiny. Sice nese označení Pro, ale mezi profesionální mixpulty bych si ho zařadit nedovolil. Vzhledem k jeho poměrně nízké ceně, ale dosahuje asi takové kvality jaká by se dala očekávat.

Technické specifikce:

• Vstupy: 3× gramo, 4× line, 4× aux a 3× mic
• 4 kanály s individuálními LED indikátory Stream Flow™
• Tlačítko WOW™ by SRS® – efekt s 3rozměrným zvukem
• Tlačítko 3D STEREO s ovládačem úrovně šířky zvuku
• Tlačítko TRUBASS s ovládačem úrovně basů
• Fader „Q“ Start (kompatibilní s vybranými CD přehrávači American Audio)
• Mini jack AUX vstup na předním panelu pro snadný přístup  
• Omezovač hlavní výstupní úrovně na zadním panelu pro klubové instalace
• Vylepšený 600ohmový mikrofonní obvod pro čisté a jasné vokály
• Symetrické XLR výstupy 
• Talkover  –14 dB
• Sluchátková impedance  16 ohmů
• Rozměry (Š x V x H)  482,6 × 177 × 97 mm
• Přeslech  <70 dB
• Odstup S/Š  >114 dB
• MIC EQ  100 Hz (+12/-25 dB), 10 kHz (+12/-15 dB)
• Kanálový EQ  70 Hz, 1 kHz (+12/-30 dB), 13 kHz (+12/-15 dB)
• Frekvenční rozsah  20 Hz – 20 kHz +/-2 dB
• Celkové harmonické zkreslení  <0,02 % (výstup 0 dBV, max. gain)
• Napájení / spotřeba  230 V/50 Hz / 20 W
• Váha  3,8 kg

Mixpult American Audio Q-Spand Pro je možné zakoupit za 6 679,–  v prodejně Maxistore . Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz .
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo v prodejně nebo koupit (i na splátky) v Maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.

Email:
x@maxistore.cz
Tel.: 222 722 999

publikoval PHILIP T.B.C.