Report z Let It Roll 2009 od Lincolna

Přináším vám další, poněkud stručnější pohled na dění na druhém ročníku Open-Air festivalu Let It Roll 2009 s opravdu hvězdným obsazením. Ten se, jak jistě všichni dobře víte, uskutečnil poslední červencový víkend u Starých Ždánic mezi Hradcem Králové a Pardubicemi.


13. 8. 2009, publikoval lincoln

text: LINCOLN
fotky: MAMBA (fotky z pátku zde, ze soboty tady), DANKO (kompletní fotoreport zde)

To by signalizovalo, že návštěvníků bude v porovnání s premiérovým ročníkem ještě více. Myslím však, že to byl spíše prvotní klam a návštěvnost byla zhruba stejná, tedy velmi slušná. Nezmary počasí se projevily již chvíli po vstupu do areálu a ostatně nás podle očekávání a typicky pro skoro každý červencový festival provázely i v pozdějším čase a druhý den.

Po dešti, který jsme přečkali během závěru mixážní a gestikulační akrobacie Deadly Viperz, jsme došli k hlavnímu podiu, když hrál zrovna Beast 67. Nesmělé pohupování (ačkoliv někteří již byli pěkně rozdivočelí) se uskutečňovalo za zvuku krásné Try Again od Chrise Su či neméně příjemné Beautiful Lies od B Complexe. Přešli jsme také na TC Control stage, kde hrál Rudeboy a Clive. Pouštěli zajímavé desky, třeba unikátní remix Kiss Kiss Bang Bang od Jonnyho L.

Oba dva dny jsem se snažil z většiny vystoupení stihnout tak půlku, což bylo myslitelné vzhledem k tomu, že se hrací časy nepřekrývaly a byly posunuty tak o půl hodiny. Chytrý nápad, nicméně důsledek to mělo i ten, že i vzhledem k přecházení areálem jsem na něčem byl jen pár minut a těžko poskytnu celistvější komentář. Ještě, že jsem si doma vytisknul lineup, ten jsem v areálu postrádal, ale jinak organizace akce fungovala dobře.

\

Congo Natty a Daddy Freddy není moje, proto jsem se po pár minutách ze skákajícího davu vytratil zpátky do stanu na Smotea, který přeci jen hraje více dnb mého gusta. I když upřímně jsem ho asi ještě neslyšel, hrál docela od podlahy, to jsem myslím nečekal. Jedním z vrcholů večera byl nástup Chase and Status, tuto dvojku prezentoval jeden z nich, nevím který. Chase and Status udělali v posledních zhruba třech letech neuvěřitelné množství hitovek, čemuž také odpovídal set. Takže anglický nuskool proud se na nás valil, v něm se vyjímal zajímavý mix Streetlife + Take Me Away, nateasovaný Timewarp, Judgement, Smash TV. Byla tam také pomalejší pasáž, což je teď asi moderní.

V rámci snahy stihnout všechno (nebo spíš nestihnout pořádně nic?) jsem přešel do TC stanu, kde hráli Commix. Zaplesali jsme u klenotů Japanese Electronic či Be True. Pohyby za gramofony byly též zajímavé, zejména v podání jednoho z dvojky, George Levingse. Slyšel jsem tedy jen závěr, pustili také další své syrové inteligentní neprvoplánové věci. Zejména se mi líbilo být v TC stanu, jelikož se člověk lehce dostal až dopředu, zbytečně se netlačil, horší vzduch se dal snést.

Opakem byla Main Stage, kde jsme se na Andyho protlačili dopředu. Byl to celkem otřesná zážitek, bojovat s masou, takže jsme se radši znovu odklidili více dozadu. Zajímavé, dříve jsem nerozuměl lidem, co se necpou dopředu a zůstávají v klidu vzadu. Na Andyho zesílil ještě zvuk (nebo už možná předtím na Chase and Status). Pamatuji si ohavnost Can You Feel It a pak taky na klasiku Another Planet (VIP?).

\

Další přechod na malou neznámou do stanu, tedy na Spectrasoul. Jemně vypadající chlapec hrál v příjmené atmosféře z toho úseku, který jsme absolvoval, deepové věci, avšak pak přitvrdil Authenticem od Breaka a velice mě potěšil dlouho neslyšeným Sidewinderem od Photeka. Vrátili jsme se na Andyho, abych měl alespoň nějaký dojem z druhé poloviny hraní. Přivezl s sebou MCho GQ a pak se taky přidal Daddy Freddy. Určitě mě moc nevadili, ale obešel bych se bez nich. Andy začal sázet na provařené kousky – Renegade Snares rmx, Take Me Away, In Love, Swamp Thing, If We Ever + tease Tuning, Planet Dust. Je to čistě subjektivní, ale musím říct, že tentokrát jsem si z Andyho vystoupení nějaký ultrazážitek neodnesl. Technika, o tom žádná, ale selekci už podle mě rozhodně předvedl lepší. Prostě mi to možná jen nesedlo, těm, co byli nadšení, to přeji.

Poslední velkou zahraniční hvězdou prvního dne byl Thijs z Noisie, který tu hraje neobvykle často. Po Smash TV a Be True nastala krátká zastávka na IM Cyber a poslechu srdcovky Prophecy, abych se vrátil zpět na hlavní podium a dlouho poslouchal nápaditý breakbeat pravděpodobně z kuchyně Holanďanů samotných. Poté to v závěrečných minutách byla již klasické smršť remixů a mashupů – Facade VIP, Massochist rmx a super originální Block Control vs. Stigma. Začalo se rozednívat, takže nastal čas na odpočinek.

Co jsme dělali druhý den, říkat nebudu, je to nezábavné a nikoho to nezajímá. Počátek druhého večera v zabláceném areálu jsme vsadili na Bifiduse s Thiewem. Svým energickým setem přilákali do stanu i dost lidí. Valili se na nás pecky Stigma, Act Like You, Painkiller, Kronix nebo super mix nápad Neo VIP + Voodoo People. Z hlavní stage jen vím, že Ghonzalese doprovázel někdo asi na flétnu, což je jistě zajímavé zpestření, a pak jsem se na pár minut zastavil na Swegovi. Hrál svojí liquidní věci, které neznám, pozitivní bylo, že na tom dokázal utáhnout docela velký počet lidí.

\

Vlastně ta první část sobotního večera byla zajímavá při přecházení srovnáním dvou pohledů na dnb – na jedné straně Sweg a Koogi, na straně druhé pak X.Morph, Morebeat. Já jsem vsadil spíše na druhý tábor, vliv v tom určitě sehrálo i zmiňované pro mě příjemnější a atmosféričtější prostředí Radio 1 TC stage. Krátké přechody na Innovation main stage byly opravdu jako z jiného světa, ovšem určitě ne horšího – Koogi pustil třeba Calibreho dubovku Waiting či Satellite Type 2 od Commix. 

X.Morph hrál opravdu zběsile a ke konci už vyloženě jen technoidní kousky, že skákali úplně všichni. Po něm hrající jeden z Morebeat udržel laťku vysoko vlastní produkcí s Ridem – Machines Desire, Ridovou Synthesií a super famózní asi ještě nevydanou peckou Budapest Sound od Jadea a MC Rymetymea. LTJ Bukema a MC Conrada jsem v podstatě úplně vynechal – hanba mi, labužníci si to věřím užili.

Calyx mě hodně navnadil již úvodní First Snow od Chrise Su s teasem Neo VIP. Dále zahrál další čerstvý kousek Wanna Hear? – Chris Su + State Of Mind, naopak hodně do minulosti jsme šli s Brown Paper Bag. Pak tam byla právě krátká návštěva LTJ Bukema, abych se vrátil na Get Myself To You a nateasovaný Kerbcrawler tuším.

Welcome to the world of Temper D. Tracklist z toho nedám. Jen mi přišlo, že peklo bylo spíš v první části a druhá už byla stravitelnější pro nevyhraněné posluchače. Spoustu mixážní akrobacie, tease Swamp Thing a Dreadlock, zběsilost We Want Your Soul Raiden rmx, to bylo ze začátku. Pak Up All Night, Don´t Tell Me, Planet Dust, Hurt You.

\

Cyantific nepřijel (ale na naše poměry je jedna absence asi z deseti celkem slušná), Ed Rush & Optical však ano. Neslyšel jsem začátek, neslyšel jsem kousek po polovině, takže jsem slyšel tak půlku. Platí v tomto případě to samé, co u Andyho předchozí den. Asi člověk očekává někdy moc nebo jsem už na jiném břehu. Přidával se k nim i MC Conrad. Určitě originálnější než MC předchozí den. Tak alespoň na úkazku, co se hrálo z toho, co jsem pochytil – Timewarp, Packman, Camouflage rmx?, Concussion, Turbulence, v závěru ještě Neo VIP a Voodoo People rmx. Taky jsem si odskočil na Ridea, který ve stále se vyprazdňujícím stanu prezentoval svůj track se zpěvačkou Karen?, vlastní Sweet Little Something, hitovku Sigma či super český track Ikarus Project (s Morebeat).

Celkově tedy lze shrnout, že i druhý ročník byl velmi dobrý hudebně i organizačně, i když první podle mě nepřekonal. Raději jsem nepsal, kdo hrál na gramofony a kdo na cd a kolik, jelikož si to buď nepamatuju nebo to bylo moc daleko, takže nechci udělat nějaký přehmat. Celkově sympatičtější mi byla menší stage ve stanu, což je z komentáře zřejmé. Třetí malé pódium jsem vlastně nenavštívil vůbec. Třeba to bude příští rok zase naopak. Nebudu už vymýšlet blbosti, když nevím, co psát, takže tímto to končím.