Technická recenze // Korg Electribe EMX-1

Po poměrně dlouhé době se dostáváme mimo DJskou techniku, gramofony, CDJs a mixy, které tady většinou probíráme, a zabrousíme do prostředí živého hraní či producentské práce. Pod ruce se mi dnes dostal stroj, dovolím si říci z legendární řady Electribe, od firmy Korg, konkrétně Electribe EMX-1.


12. 9. 2009, publikoval PHILIP T.B.C.

text: PHILIP TBC

Tomuhle kousku už jsem se chtěl dlouho podívat na zoubek, ale nějak se to pořád nedařilo. Když jsem si ho tedy konečně přinesl domů, vyndal z krabice, zapojil a začal kroutit první zvuky, dostavil se  okamžitý flashback. Hned se mi totiž vybavily první free tekkno party a jeden z prvních Czechteků v Hostomicích, kde minimálně polovina soundsystémů měla podobný zvuk. Mezi technaři je tento stroj velice oblíbený a slyšel jsem z něj hrát nejeden liveact. Jak tedy správně chápete, není to zrovna novinka na trhu, ale rozhodně si zaslouží naši pozornost. Pokud se nemýlím, EMX-1 přišel na trh někdy v roce 2002–2003, kdy byl mimojiné představen na hudebním veletrhu ve Frankfurtu. Měl ale několik předchůdců počínaje ElecTribe A (EA-1) a konče ElecTribe S (ES-1). Nebudu nic zastírat a na rovinu se přiznám, že popsat kompletně co tenhle stroj umí je nad moje síly a časové možnosti. Pokusím se teda udělat jakýsi výcuc z toho co jsem sám zjistil a co jsem dohledal na internetu a v manuálu. 



EMX-1 je synthetyzátor a sequencer v jednom. Je založen na technologií tvorby zvuku MMT (Multi Modeling Technology), která ve své době byla celkem převratná. Navíc zde máme dvě analogové elektronky vkusně umístěné v průhledném okénku pod zvětšovacím sklem, takže je se i na co dívat. A musím říci vypadá to opravdu efektně. Máme zde 196 předpřipra­vených paternů nejrůznějších žánrů: R&B, hiphop, electronica, drum'n'bass, techno, trance atd. a samozřejmě možnost vytvořit si vlastní paterny a uložit si je. Zapisovat se dokonce dá i pohyb jednotlivých ovládacích prvků, takže si můžeme vytvořit vlastní automatizace. Celkem zde můžeme mít až 256 paternů. Vaše výtvory také můžete jednoduše ukládat a zpětně vyvolávat na paměťové karty SmartMedia. Knoflíky a přepínače na předním panelu řídí ty nejdůležitější zvukové parametry a umožňují tak bezproblémové úpravy a změny zvuku během živého hraní. Syntézový systém, který Electribe MX-1 používá, se řadí mezi jedny z nejpropraco­vanějších.  K dispozici budete mít celkem 16 partů – devět bicích, pět syntezátorových plus accent part, který dodá předchozím patnácti dynamický akcent. Knihovna PCM samplů obsahuje celkem 207 bicích zvuků a 76 zvuků syntezátorových, které jsou připraveny k okamžitému použití. Je zde i audio in vstup, který následně můžeme pomocí oscilátoru Comb Filter a pomocí filtrů a efektů dále modulovat.

Filtry jsou zde čtyři druhy LPF, HPF, BBF a BPF+ a všechny fungují skvěle. Jednak si můžeme vybrat z těhto čtyř druhů a následně je editovat pomocí Cutoff, Resonance, EG Int a Drive. Efektová jednotka má také širokou škálu možností a byla v tomto modelu rozšířena na tři multiefektové jednotky. Každá z nich nabízí 16 typů efektů a lze použít všechny tři současně. Najdeme zde Distortion, Decimator, EQ, LPF, HPF, Reverb, BPM Synchro Delay, Short Delay, MOD Delay, Grain Shifter, Cho/FLG, Phaser, Ring Mod, Talking Mod, Pitch Shifter a Compresor. Zvuk je možné routovat naprosto nezávisle do všech tří efektů. Lze také využít funkce Chain a „zřetězit" jednotlivé efekty dohromady.

Technologie MMT (Multi Modeling Technology) nabízí 16 různých oscilátorových algoritmů a je zde možné vytvořít téměř jakýkoliv zvuk. Sám jsem byl občas překvapen co mi z toho leze za „divnozvuky". Mezi další možnosti oscilátorů patří funkce „Chord Oscillator", která umí vytvářet zvuk akordu ze stisku jediné klávesy, „Unison Oscillator", s níž je možné rozladit výšku až šesti oscilátorů a tím dosáhnout velmi hutného a sytého zvuku. Funkce „Wave Shape" umí smíchat dva oscilátory a pak z nich s použitím modulace vytvářet komplexní zvukové vlny. Funkce Motion Sequence umí zaznamenávat pohyby ovládacích knoflíků a pak je přehrávat jako součást paternu. Nástroj nabízí dva typy Motion Sequence; jeden pro efekty a jeden pro party. Oba typy je možné editovat i v krokovém režimu. Paměť EMX dovoluje zaznamenat až 24 pohybových sekvencí pro každý patern. Tak lze např. vytvářet zvukové smyčky s časově proměnnými parametry, a to dokonce i při živém vystoupení. Na EMX-1 se nachází i arpegiator s tím nejjednodušším ovládáním jaké si dovedete představit…

Máme zde dotykový proužek  Gate Time / Resolution a pokud na něj položíme prst začne nám automaticky hrát. U syntezátorového partu ovlivňuje proužek délku noty a pomocí jezdce je možné generovat nové fráze v reálném čase. Když bude hrát syntezátorový part, můžete u jezdce upřesnit i typ hudební tóniny, kterou bude arpegiátor generovat. U bicích partů bude dotek proužku aktivovat jednotlivé noty (trigger) a pohyb prstem nahoru a dolů měnit jejich rozlišení. Co se týče sequenceru máme zde 14 partových tlačítek a 16 krokových tlačítek na předním panelu EMX. Skladby je možné nahrávat přímo v reálnem čase, nebo je vytvářet v krokovém režimu pomocí těchto tlačítek. Nastvení BPM je samozřejmostí a můžeme ho provést buď pomocí Tap tlačítka nebo zapsáním. Funkce Auto BPM automaticky detekuje tempo z libovolného zdroje audio signálu, který je připojen na vstup nástroje, a přizpůsobuje mu tempo paternů. A je zde i možnost využití synchronizace pomocí MIDI.

Jistou výhodou je podle mě i kompletní manuál v češtině, což není u takovýchto mašinek zrovna zvykem. Já tento stroj hodnotím velice kladně a pokud si ho hodláte pořídit, garantuji vám, že budete mít na pěkných pár zimních večerů o zábavu postaráno. Například na stránce www.vintagesyn­th.com dostal hodnocení 4.41 z 5, což mluví samo za sebe. A ještě jedno instruktážní video pro pobavení.

    * 207 bicích PCM zvuků a 76 syntezátorových PCM zvuků
    * technologie modelování zvuku MMT
    * čtyři vícerežimové filtry a „drive" pomáhají dotvářet výrazné analogové syntezátorové zvuky
    * dvě elektronky dodávají díky technologii VALVE FORCE výslednému zvuku na síle a vykreslení
    * tři stereo efekty umožňují radikálně měnit výslednou podobu zvuku
    * množství paternů optimalizovaných pro všechny druhy taneční hudby
    * krokový sekcencer umožňuje intuitivní tvorbu vlastních skladeb
    * funkce Motion Sequence zaznamenává pohyby jednotlivých ovládacích knoflíků
    * výkonný arpegiátor, ovládaný dotekovým proužkem, neustále generuje nové rytmy a fráze
    * zpracování audio signálu z externího vstupu
    * automatická detekce BPM
    * ukládání a přenos dat pomocí karet SmartMedia

Korg Elctribe EMX-1 je možné zakoupit za akční cenu 13.890,– v prodejně Maxistore . prodejní cena je 15.890,– Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.gramec.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz .

Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo v prodejně nebo koupit (i na splátky přes internet) v maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.

Email: x@maxistore.cz                  
Tel.: 222 722 999
GSM: 608 033 042
SKYPE:maxistore-kancelar
Otevírací doba: PO-PÁ 9–18, SO 9–15

www.maxistore.cz
www.maxistore.sk
www.gramec.cz
www.nadobicko.cz

 

publikoval PHILIP T.B.C.