Technická recenze // Novation Nocturn

Tento článek je věnován lidem, kteří zrovna tápají, jaký midi controller si mají koupit. V článku naleznete důvody proč by měl být Novation Nocturn pro vás ten pravý a která zařízení jsou bezcenná. Dále vás budu lákat podbrobným i obecným popisem funkcí pro kompnování hudby i pro mixování skladeb…


16. 10. 2009, publikoval HONEY T

text: HONEY

(Vložené obrázky lze kliknutím zvětšit v novém okně)

Jedno je jisté, za své peníze dostanete kvalitní produkt od renomované značky s povedeným designem. Kdo má rád rozbor, nechť pokračuje ve čtení…

Ti, kteří neznají značku Novation, budou nyní zasvěceni. Projedete-li si katalog této značky, brzy ho zrecyklujete, v horším přîpadě vyhodíte do komunálního odpadu kvůli vysokým cenám produktů. Novation vstupuje na trh studiové techniky s high endovou politikou, jinými slovy nabízí profi studiové vybavení. Cenově dostupné produkty pro domácí použití nejsou konceptem značky. Nejlevnější momentálně nabízený model nese označení Nocturn. Cena se pohybuje pod 3 tisíce korun. 

Cože vlastně je ten Nocturn? Jedná se o inteligentní midi controller, který umí zpětně komunikovat s pluginy (programy, instrumenty, efekty, atd…) – později se k tomuto vrátím.

Moje cesta ke koupi Nocturna vedla oklikou přes jinou MIDI hračičku. Původně jsem si koupil M-Audio Oxygen V8, primárně kvůli knobům (točítkům), se kterými jsem chtěl tvořit automatizace a ovládat pluginy. V nějakém pluginu nastavíte hardwarovým knobem softwarovou číselnou hodnotu parametru. Problém nastává tehdy, když překliknete na jiný plugin a chcete jej opět ovládat skrz knoby. Hardwarová točítka jsou nastavena na hodnoty předešlého pluginu, ale nově otevřený software a jeho hodnoty parametrů nesouhlasí s pootočením (hodnotou) knobu na klávesách. Takže chudák producent musí točítka přetočit na hodnotu ukazující software. Zpravidla se tím rozhodí celé nastavení a zvuk už nemůže znít jako předtím. Tím pádem takovýto vercajk ztrácí pro producenty smysl nebo jej lze použít jen svátečně.

Vydal jsem se proto na cestu hledání. Našel jsem 2 jiné způsoby ovládání, které už za něco stojí. První způsob ovládaní je pomocí motorizovaných faderů, druhým jsou nekonečná točítka s diodami, ukazující natočenou hodnotu. Pokud za použití zmíněných technologií otevřete plugin, budou z něho načteny hodnoty do controlleru a dle hodnoty se posunou motorizované fadery nebo se rozsvítí diody na příslušnou hodnotu. Konkrétně cenově dostupné controllery které jsem našel byly: Behringer BCF 2000, Behringer BCR 2000 a Novation Nocturn. Protože BCF má motorizované fadery a stojí pouhých 145 Euro (= 3700 Kč), vyškrtl jsem ho. Nemyslím si, že by fadery za tuhle cenu vydrželi dlouho. BCR (139 Euro = 3500 Kč) je v podstatě to samé jako Nocturn, akorát větší a dražší. S přihlédnutím na kvality a ceny obou značek jsem šel do Nocturna (75 Euro = 1900 Kč). Tento poznatek mě stál koupi nového zařízení (staré klávesy jsem samozřejmě prodal) a pár hodin googlení, tak neudělejte stejnou blbost a nekupujte zařízení s obyčejnými knoby :)
(k výše uvedeným cenám nebylo připočteno poštovné)

Konstrukce zařízení je velmi pevná, robustní, z kvalitního plastu. Točení knoby není plynulé, ale zubaté. Rozestupy mezi zuby jsou intuitivní a ovládání vám hned padne mezi prsty. Samotná točítka jsou vystouplá a ergonomická. Celkový design mi přijde atraktivní. I crossfader působí kvalitním dojmem. Dokázal by jistě přežít i několikeré polití pivem (netestováno). Připojení se koná jak jinak než přes USB. Externí napájení není třeba aneb smrt kabelům. Instalace zařízení je rychlá a jednoduchá, například od předchozího zařízení Oxygen. Po instalaci vyskočí aplikace, která hledá již nainstalované pluginy na disku. Ze seznamu vámi nainstalovaných pluginů zaškrtnete ty, které chcete ovládat Nocturnem. Zaškrtnutím jste si přidali do svého hlavního produkčního programu nový plugin který má za názvem „(Automap)“. Automapa, neboli přednastavení pro nás udělali pánové z Novation, abychom nemuseli přiřazovat softwarová točítka a tlačítka hardwarovým. Pokud automapa náhodou chybí, nabindujete si plugin manuálně. Výběr z automap je bohatý. Ke všem VSTčkům které jsem předtím používal, byly nalezeny automapy. Uvedu příklady: Massive, Absynth 3, Hypersonic, Groove Agent, Oxford EQ Native, Spectrasonics Atmosphere… Samotné přednastavení k určitým pluginům by mohlo být promakanější, ale špatné není. Chcete-li si nějaký parametr přenastavit podle svého, není nic jednoduššího než stisknout tlačítko LEARN na přístroji, kliknout na softwarový knob, a pak se stačí pouze dotknout knobu na Nocturnu. Všechna točítka jsou citlivá na dotyk. Tato funkce výrazně zrychlí plošné i jednorázové nabindování. 

K lepší komunikaci, názornosti a pokročilému nastavení slouží program Automap GUI (Graphic User Interface). GUI lze snadno obnovit nebo minimalizovat tlačítkem VIEW na Nocturnu.
V GUI si můžete nastavit citlivost knobů (poměr mezi hardarovým a softwarový točením), rozsah, a různé funkce hardwarových točítek i tlačítek do 16 MIDI kanálů. Každý kanál může mít až 128 stránek nastavení. Máte-li rozsáhlý projekt, můžete si MIDI kanály roztřídit do složek FX, INST, MIXER a USER. Když pak stisknete např FX zobrazí se vám všechny použité nastavení efektů v projektu. Dotykem knobu zvolíte konkrétní efekt a už si jen točíte parametry dle libosti. Funkce SPEED DIAL slouží na listování v presetech pluginu. Této funkce jsem moc nevyužil. Zpočátku jistě budete omylem točit se softwarovými knoby na obrazovce. Toto Nocturn pochopí jako omyl a zpětně načte hodnotu z programu do controlleru a tozsvítí příslušný počet diod. Promakané…

Komunikace mezi Nocturnem a pluginy s automapami je perfektní. Komunikace mezi Fruity Loops, které používám a mezi controllerem, už tak skvělá není. Povedlo se mi nastavit 8 kanálů mixáku na knoby a ovládat je, ale při dalším načtení projektu už si Nocturn nepamatoval uložené hodnoty :/ Plánuji přejít na Cubase, ke kterému v poslední verzi GUI již existují automapy. Ideální bude jistě i ovládání Abletonu (existují automapy), bohužel nemám osobní zkušenost. 

Primární použití přístroje, tedy na produkci bych ohodnotil 95%, ale na co je pořád ten Crossfader? Ano správně, na seukndární použití, tedy na hraní – ovládání djského programu.

V diskuzním fóru výrobce jsem našel odpověď, že by měl přístroj fungovat s Traktorem. Ale žádné automapy nebyli k dispozici. Novation sice ozdobil Nocturn crossfaderem na hraní, ale softwarovou podporu neposkytl. Jelikož jsem i předtím využíval Virtual DJ na občasné hraní, zkusil jsem ho skamarádit s Nocturnem. Virtual DJ nabízí ovládání pomocí MIDI zařízení. Po třech dnech nastavování, googlení a nadávání jsem si nakonec poradil sám. Nic jednoduchého, ale konečně jsem si podle sebe nastavil ovládání na Virtual DJ a musím uznat, že lze takhle pohodlně mixovat (bez žádného automatického srovnávání nebo podobných užitečností pro lamičky). Nastavil jsem si na točítka: Pitch, Pitch Bend, korekci na basu – na tlačítka: Play/Pause, Stop a rychlejší Pitch Bend (vše na oba decky) a Crossfader. Na druhé stránce nastavení mám ještě všechny korekce a nějaké efekty.

Sekundární použití – mixování bych ohodnotil 85%

Jelikož jsem na netu nenašel žádné nastavení pro Nocturn a mixovací program (jakýkoliv), rád bych ho zde zveřejnil:

Nastavení Virtual DJ (v 5.2.1) pro ovládání Novation Nocturnem.
Settings for Virtual DJ (v 5.2.1) controlled by Novation Nocturn.
Download

Závěr: Za cenu 75 Euro (před měsícem stál ještě víc) získáte midi controller, se kterým s trochou tréninku dokážete později urychlit produkci hudby. S Nocturnem lze i úspěšně mixovat přes Virtual DJ. Výrobek pochází z dílny Novation, což je záruka kvality, jak materiální, tak softwarové podpory a kompatibility. Osobně jsem nezkoušel jiné substituty, ale mám pocit že Nocturn dává výborný výkon za cenu. Dáte-li na controller o nějakou stovku víc nebo míň, lepší produkt neseženete.

Na další otázky rád odpovím na honey(zavináč)sha­dowbox.cz

Honey

publikoval HONEY T